Cisco: Derfor blokerer vi for Microsoft køb af Skype

Cisco har en rigtig god grund til at modarbejde Microsofts køb af Skype - mener selskabet selv.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ciscos appel af Europa-Kommissionens godkendelse af Microsofts køb af Skype sker af hensyn til kunderne.

Sådan lyder det fra Ciscos topchef, John Chambers.

Han siger, at det er kundernes efterspørgsel på interoperabilitet, der har fået Cisco til at appellere Europa-Kommissionens afgørelse.

Cisco indgav i sidste uge sin appel med henvisning til bekymring om den indbyrdes kompatibilitet mellem på den ene side løsningerne fra Microsoft/Skype og på den anden side selskabets egne løsninger samt løsningerne fra andre leverandører.

Cisco og Microsoft er i benhård konkurrence inden for løsninger til unified communications og samarbejde og udsigten til, at Microsoft føjer Skype og Skypes enorme antal brugere til samarbejdsplatformen Microsoft Lync, har virkelig fået Cisco på fødderne for at forsinke købet og opnå indrømmelser.

Vild konkurrence

"Vi har mægtig stor respekt for Microsoft, siger Chambers.

"Vi kommer til at konkurrere med næb og kløer inden for samarbejde og samtidig er vi partnere inden for datacentre. Kunderne forventer, at vi er indbyrdes kompatible og at vores løsninger fungerer sammen. Det er tilsyneladende ikke nær så vigtigt for Microsoft, som det er for mig. Men det er det, vi hører fra kunderne. De ikke alene ønsker interoperabilitet, de forventer det."

Cisco har været nødt til at åbne for sin egen såkaldte TelePresence Interoperability Protocol (TIP) for at få lov til at gennemføre opkøbet på flere milliarder dollar af Tandberg, hvilket gjorde Cisco markedsførende inden for løsninger til videokonference. Mange i branchen vurderer, at Cisco nu ønsker, at Microsoft skal afkræves det samme for at få lov til at gå videre med at integrere Skype.

"Vi har altid valgt åbne standarder. Det er det rigtige valg i forhold til video," siger Chambers.

Den nye såkaldte bring your own device-tendens (BYOD), hvor medarbejdere tager deres egne computere og mobile enheder med på arbejde og bruger dem til at få adgang til virksomhedens data og applikationer, betyder ifølge Chambers, at interoperabilitet er helt afgørende.

"På grund af BYOD ... er interoperabilitet vigtigere end nogensinde før," siger han.

"Microsoft syntes, at interoperabilitet var meget vigtigt i forhold til TelePresence og Tandberg. Jeg tror, at det på lang sigt også er det bedste for Microsoft at sørge for interoperabilitet. For hver af os vil det koste os, som tiden går, hvis vi ikke følger med markedet. Heller ikke serviceleverandørerne ønsker inkompatibilitet. De ønsker, at enhver enhed kan få adgang til enhver form for indhold. Er det virkelig en vigtig tendens? Det mener jeg, det er. Hvis markedet bliver større, kan man nøjes med en mindre andel og alligevel ende med et større overskud."

Sidste år rygtedes det, at Cisco selv havde overvejet at købe Skype, før firmaet blev børsnoteret. Chambers bekræfter, at Cisco overvejede at købe Skype, men at selskabet ikke kunne se, hvordan det ville gavne kunderne.

"Vi havde for længe siden en mulighed for at foretage det køb," fortæller han.

"Men vores serviceleverandør-kunder ville få svært ved at få gavn af det. At give afkald på det køb var den rigtige beslutning på daværende tidspunkt, og det er det stadig. Vi satsede for seks år siden på video. Det bliver det næste store skridt inden for kommunikation og it. Vi mener, at serviceleverandørerne bliver afgørende for at differentiere sig i markedet.

Læs også:

Sådan vil Microsoft anvende Skype.

Cisco: Derfor skal Microsoft tvinges til at åbne for Skype.

Skype vil gøre dine Microsoft-licenser dyrere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S