Nokia overvejer at købe Psion

Finske Nokia overvejer at købe britiske Psion, der producerer lommecomputere. De to selskaber er hovedaktionærer i mobilsoftware-selskabet Symbian, som Nokia vil få total kontrol over, hvis købet bliver en realitet.

Verdens førende producent af mobiltelefoner, finske Nokia, overvejer at købe den britiske producent af lommecomputere, Psion, skriver Reuters.

Et køb vil i givet fald være et skridt i den rigtige retning i Nokias bestræbelser på at vinde herredømmet over milliard-markedet for software til de avancerede håndholdte apparater, der er begyndt at strømme ud i butikkerne i mange lande.

Allerede partnere

Nokia og Psion er allerede partnere i Symbian, der producerer styresystemer til mobiltelefoner og som er ejet af Nokia, Psion, Panasonic, Sony Ericsson, Samsung og Siemens.

Ericsson ejer 17,5 procent, Panasonic 7,9 procent, Samsung 5 procent, Siemens 4,8 procent og Sony Ericsson 1,5 procent af Symbian, mens Nokia ejer 32 procent og Psion 31 procent, efter at sidstnævnte selskab fornylig overtog Motorolas ejerandel.

Det betyder, at Nokia med et køb af Psion vil få den totale kontrol over Symbian, der især har en konkurrent i Microsoft, som ihærdigt arbejder på at tiltvinge sig en stor markedsandel på markedet for styressystemer til håndholdte apparater.

Psion har i øjeblikket en markedsværdi i omegnen af 3,5 milliarder kroner, og analytikerer vurderer, at Nokia i givet fald vil betale mere end 4,5 milliarder kroner for selskabet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S