Derfor bør du kommunikere med SMS

Det kan være svært at vælge, om man skal anvende e-mail, instant messaging eller SMS. Se her, hvad der taler for, at du vælger SMS.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor er instant messaging god kommunikation.

Derfor skal du vælge email til al kommunikation.

Derfor bør du kommunikere med SMS.

Det har ikke den samme grad af professionalisme over sig som e-mail og instant messaging.

Men sms har nogle klare fordele i visse sammenhænge.

Fordele:
- Det er umiddelbart.

Ligesom med instant messaging kommer sms'er fra A til B stort set øjeblikkeligt. Det er en i særlig grad effektiv måde at dele billeder eller videoklip fra en mobiltelefon, hvis man er ude efter øjeblikkelig feedback.

- Det er universelt. Ligesom med e-mail er heller ikke sms begrænset af proprietære platforme. Når blot både afsender og modtager er i besiddelse af en mobiltelefon og et gyldigt mobilabonnement kan der kommunikeres via sms.

- Høj tilgængelighed. Folk har som regel deres mobiltelefon inden for rækkevidde 24 timer i døgnet.

Den ligger i lommen, i tasken, på skrivebordet eller natbordet.

Det er ikke sikkert, at en e-mail bliver læst inden for de første par timer, men der er en god chance for, at en sms bliver læst omgående.

Ulemper:
- Det kan være forstyrrende. Når nogen er væk fra skrivebordet, er der sikkert en god grund til det. Det kan være irriterende at blive overdynget af sms'er, når man er ved at spise frokost eller nyder en film i weekenden.

- Der er en økonomisk omkostning. Mange mobilselskaber giver mulighed for tilkøb af ubegrænset sms, men mange mennesker har abonnementer, hvor det koster at sende hver enkelt sms.

- Intet arkiv. Mobiltelefoner gemmer som regel modtagne og sendte sms, men sammenlignet med e-mail gemmes der intet brugbart arkiv over sms-udvekslinger til fremtidig reference.

Konklusion

Da mobiltelefonen næsten altid er inden for rækkevidde, er sms en meget effektiv måde at få fat i nogen på omgående.

Det er ofte den foretrukne metode, når man ved, at personen ikke sidder ved en computer eller når det haster.

Det skal nævnes, at der findes værktøjer, der udvisker forskellene mellem disse tre kommunikationsmetoder.

For eksempel er det muligt via instant messaging at chatte i realtid med en gruppe frem for blot en enkelt person. Det er også muligt at konfigurere visse værktøjer sådan, at de forskellige metoder bruges til at understøtte hinanden - såsom at man bliver gjort opmærksom på det med en sms, når man har modtaget en e-mail.

E-mail, instant messaging og sms har hver deres styrker. Ingen af dem er entydigt bedst, men de passer hver især bedre til forskellige situationer.

Man kommunikerer mere effektivt, hvis man forstår fordelene og ulemperne ved den kommunikationsform, man anvender, og desuden vælger det rette værktøj.

Hvis noget virkelig haster, så er det jo som regel også muligt at ringe til hinanden ... med en telefon ... og faktisk tale sammen.

Læs også:

Derfor er instant messaging god kommunikation.

Derfor skal du vælge email til al kommunikation.

Derfor bør du kommunikere med SMS.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S