CW for 10 år siden: Bluetooth viser tænder

Bakspejlet: For 10 år siden vinder Bluetooth indpas i danske virksomheder og design. Nyt IT-system skal stoppe EU-svindel. Dansk XML-lokomotiv til hele verden. Se de gamle tophistorier fra it-verdenen her.

Artikel top billede

It-industrien udvikler sig hurtigere end mange andre brancher.

Her kan du se tophistorierne i Computerworld for præcis 10 år siden, den 22. marts 2002.

Du kan læse den enkelte historie ved at klikke på overskriften.

Bluetooth smider mælke-tænderne
Som et sikkert tegn på at den kortrækkende radioteknologi er ved at blive moden, lancerer den danske hovedsætproducent GN Netcom en stribe produkter, hvor det nye ligger i design, materialevalg og bluetooth.

Nyt IT-system skal stoppe EU-svindel
Folketinget behandler i øjeblikket en anmodning fra EU om etablering af et IT-system, der skal dæmme op for svindel med EU-midler i milliardklassen.

Dansk XML-lokomotiv til hele verden
Danmark har potentialet til at blive et lokomotiv i arbejdet med at virkeliggøre IT-giganternes forsøg på at gøre XML til fremtidens dataformat.

ATI udfordrer Intel på chipsæt
Med fem nye chipsæt med indbygget grafik til både Athlon og Pentium 4-platformene udfordrer ATI Intel og de andre spillere på chipsæt-markedet.

Fælles kommunalt ESDH-system
Kommunernes Landsforening inviterer kommuner til udbud om fælles kommunalt system til sags- og
dokumentstyring.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

    Region Sjælland

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S