CW for 10 år siden: Download-moms på vej

Bakspejlet: For 10 siden var et direktiv om moms på downloads på vej. Flere mobilselskaber satsede på PDA-telefoner. Advarsler mod hjemme-pc-ordning. Se de gamle tophistorier fra it-verdenen her.

Artikel top billede

It-industrien udvikler sig hurtigere end mange andre brancher.

Her kan du se tophistorierne i Computerworld for præcis 10 år siden.

Du kan læse den enkelte historie ved at klikke på overskriften.

Moms på downloads bliver en realitet
Direktiv om moms på digitale ydelser på vej. Der vil blive momset forskelligt, alt efter om online-sælgeren befinder sig i EU eller uden for.

Mobil-selskaber satser på PDA-telefoner
Tre amerikanske mobil-operatører vil begynde at sælge kombinerede PDA-telefoner baseret på Microsofts software allerede i år. PDA-telefonerne benytter både mobil-net og internet.

Fagforbund advarer mod hjemme-pc ordning
Flere fagforbund advarer sine medlemmer mod regeringens nye hjemme-pc ordning. Medarbejderne risikerer at blive snydt, hvis ikke de sørger for helt klokkeklare aftaler med arbejdsgiveren

Eterra skal sælge e-faktura
Salg, distribution og opbygning af forhandlernet til bankernes elektroniske faktureringssystem er lagt i hænderne på Eterra, som spår løsningen en stor indtjening.

Navision rammer niche med IBM-aftale
Partnere strømmer til for at sælge vores Attain med IBM's iSeries. Vi er nemlig ene om at tilbyde low-end-løsninger til iSeries, siger Navision-direktør.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job