Dansk teleudvikler fyrer hundrede ansatte

Over en fjerdedel af de 360 ansatte i den danske afdeling af amerikanske Tellabs mister jobbet i en storstilet fyringsrunde. Det danske selskab har satset markant på udvikling, men telemarkedets lave gear giver problemer med salget .

De 360 ansatte i Tellabs danske afdeling, som udvikler netværksudstyr til teleselskaber, blev fredag morgen mødt med meldingen om, at 100 af dem skal fyres.

Tellabs i Danmark har kastet store beløb i udviklingen af udstyr til især 3G-netværk, men teleselskaberne spenderer endnu ikke de beløb på udstyret, som Tellabs havde ventet.

- Det er den største nedskæring, vi nogensinde har prøvet i Danmark, og det er selvfølgelig dybt beklageligt i forhold til medarbejderne. Men vi kan ikke forsvare at fortsætte på samme niveau, når der ikke er omsætning og indtjening til at betale for det, siger selskabets direktør i Danmark, Peter Vierick.

Prognoserne holdt ikke

Ifølge direktøren kommer fyringerne nu, fordi Tellabs-koncernen netop har lagt budgetter for 2004. I den forbindelse vurderede selskabet, at afsætningen af 3G-udstyr venter med at tage de højder, der hidtil er spået om.

- Vi må nok se i øjnene, at de vækstrater, prognoserne pegede på, endnu ikke viser sig på vores omsætning. Jeg tror, vi har nået bunden nu, men næste år kommer den heller ikke væltende lige med det samme, siger Peter Vierick.

Direktøren mener dog ikke, Tellabs har fejlbedømt situationen. I hans øjne har selskabet trods fyringer og røde tal i regnskaberne taget et tigerspring i forhold til konkurrenterne. Når væksten sætter ind, er selskabet klar med nyudviklede produkter.

Tellabs i USA besluttede i oktober at fyre hver tiende af de ansatte i hele koncernen så medarbejderstaben samlet endte på 3450 personer. Ifølge Peter Vierick gik det kun "sporadisk" udover medarbejderne i Danmark.

Samtidig med fyringsrunden i Danmark outsourcer Tellabs del del af sin produktion, som sker i Finland. I omegnen af 200 ansatte i Finland, bliver i stedet ansatte hos selskabet Elcoteq, som overtager produktionen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura