Derfor får du vildt meget dansk spam i din indbakke

Få forklaringen på, hvorfor det er den dansksprogede spam, der slipper igennem til din mail-boks - og hvordan problemet kan stoppes.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan lukker man effektivt et spam-netværk

"Dit kreditkort er spærret" eller "Aktiver koden på dit kreditkort." 

Sætningerne er fra to emnefelter i den lange række dansksprogede spammails, der slipper igennem spam-filtret og lander i indboksen.

Og der er to afgørende grunde til, at netop danske mails snyder de store internationale sikkerhedsfirmaers ellers så fintmaskede net:

De er på dansk, og så udsendes de målrettede kampagner fra lidt mindre botnet.

"Verdens spamfiltre er rigtig gode til at spotte masseudsendelser fra de store botnet. De har derimod problemer med at fange lokaliserede kampagner, fordi de ikke har det samme fokus på de små spam-udsendelser," fortæller Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS, der blandt andet sælger løsninger, der blokerer for spam, til de danske virksomheder.

"Her er sproget også afgørende, der er nemlig langt mere søgelys på de store sprog, end der er på et lille sprogområde som dansk."

Dømt ude

Et spamfilter virker typisk ved, at en mail tildeles nogle points og dømmes ude, når den har opnået en vis score.

Der gives eksempelvis point for en obskur afsender, suspekt indhold eller grimme ord, der kan relateres til spam.

"Mange af de hostede spamfiltre fra de udenlandske sikkerhedsfirmaer er måske ikke helt så skarpe, når det kommer til at fange de danske ord og vendinger," siger Peter Kruse.

"Et eksempel er, at ordet 'credit card' næppe slipper igennem spam-filtret, mens det snildt kan tænkes, at 'kreditkort' gør. Den direkte konsekvens kan være, at spam-mailen slipper gennem filtret," siger han.

Manuel filtrering

Hvis man hoster sit spam-filter hos et af de store udenlandske sikkerhedsfirmaer, kan det være svært at slippe af med problemerne i forbindelse med de målrettede danske angreb, fortæller Peter Kruse.

Men løsningen er ikke kompliceret.

"Man slipper ikke for manuelt arbejde, hvis man skal filtrere mere finmasket, men det er en mindre opgave at få på plads," fortæller sikkerhedsmanden.

Det er nemlig ret enkelt for firmaerne at skabe et lokalt spamfilter.

"Mange af de spam-mails, der udsendes, har sammenfald i indholdet. Mange kan sikkert nikke genkendende til spam, der relaterer sig til kreditkort eller bankoplysninger."

"Disse vendinger, ord og sætninger skal man bruge til at sætte regler op internet, så bliver nettet langt mere finmasket," forklarer Peter Kruse.

"Men det kræver manuelt arbejde i form af et operationelt niveau, der kan sætte sig ned og lave regler."

"Hoster man sin løsning ude i byen hos et internationalt firma, er det nok for meget at forvente, at de fanger denne type spam," vurderer han.

Læs også:

Sådan lukker man effektivt et spam-netværk

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS