Sladrechips bekymrer organisationer

Forbruger- og privacy-organisationer er bekymrede over udskiftningen af stregkoder med de længe ventede elektroniske chips. De frygter den fuldstændige registrering af forbrugerne og efterlyser klare retningslinjer for brugen af chipsene.

30 forbrugerorganisationer i Europa og USA udtrykker i en udtalelse deres bekymring over den registrering, som kan blive resultatet af chipsmærkning af varer, skriver Ingeniøren.

Inden for få år, ønsker butikkerne at udskifte de gammeldags stregkoder med chips, såkaldte Rfid-tags, som kan aflæses trådløst på en afstand af omkring 10 meter.

De billige chips gør det muligt at lagre individuelle forbrugsmønstre.

Derfor efterlyser 30 forskellige forbrugerorganisationer helt klare retningslinjer for hvad chipsene må bruges til at registrere.

De 30 forbrugerorganisationer frygter blandt andet, at chipsene kan føre til en verdensomspændende registrering af hvilke personer, der ejer hvilke genstande.

Der peges også på muligheden for at gemme chips i tøj, kufferter og tasker. Her kan chipsene aflæses uden bærerens vidende og knytte forskellige ting til forskellige begivenheder, for eksempel demonstrationer.

Chips i tøj og andre personlige genstande kan ultimativt bruges til en registrering af personen, som bærer tøjet, og dermed bruges til at kortlægge en persons forbrugsmønster fuldstændigt.

Bag udtalelsen står blandt andet Privacy International og Den Tyske Forening for Databeskyttelse.

Relevant link

Læs mere på www.privacyrights.org

Læses lige nu

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job