TDC tjente millioner på skattemanøvre

TDC har tjent millioner i provision og skattefradrag på fiktivt at sælge teleudstyr fra Danmark til Cayman Islands og lease det tilbage igen.

Salg af teleudstyr til et skuffeselskab på Cayman Islands har givet både TDC og et amerikansk investeringsfirma millioner af kroner i skattefradrag på det samme udstyr.

TDC har i alt hævet 225 millioner kroner på manøvrerne, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Sagen stammer fra 1997, hvor den danske stat var hovedaktionær i TDC.

Her solgte TDC digitale telefoncentraler for 1,5 milliarder kroner til et investeringsselskab, som leasede det videre til et skuffeselskab på Cayman Islands, som derefter leasede udstyret tilbage til TDC.

Samtidig fik TDC option på at købe centralerne tilbage for én dollar efter en periode på 10 år.

TDC forudbetalte hele lejen, som svarede til salgssummen og fik for ulejligheden en provision på fem procent af salgssummen. Det svarede til 75 millioner kroner.

Fradrag i to lande

Ifølge Morgenavisen Jyllandsposten viser interne papirer, at TDC spekulerede i, at den danske stat ikke ville regne salget af teleudstyret for et rigtigt salg. Det betød nemlig, at TDC også kunne indkassere skattefradrag for afskrivningen af udstyret.

Samtidig fik skuffeselskabet fradrag for det samme udstyr fra den amerikanske stat, fordi der var divergerende opfattelser af hvilket firma, der ejede udstyret.

I 1997 var aktierne i TDC primært ejet af den danske stat og flere tidligere ministre sad i selskabets bestyrelse.

Tidligere finansminister Knud Heinesen var bestyrelsesformand, tidligere industriminister Nils Wilhjelm var bestyrelsesmedlem og landsretsdommer Hans Würtzen var administrerende direktør.

Senere har TDC lavet flere af disse manøvrer, heriblandt nogle mens tidligere finansminister Henning Dyremose har siddet i chefstolen hos TDC.

Ifølge formanden for de statsautoriserede revisorer, John Bygholm, er der intet ulovligt ved metoden, som kaldes dobbelt-dip.

Henning Dyremose betegner i dag overfor Morgenavisen Jyllands-Posten aftalen som "fornuftig". Han afviser, at formålet med konstruktionen var at få skattefradrag i to lande på samme tid.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job