Nyt firma hjælper med datakvaliteten

Ny virksomhed med speciale i datakvalitet og - integration skal hjælpe virksomheder med ondt i data.

Overførsel af data til et nyt system er ikke bedre, end kvaliteten af de gamle data. Sådan lyder salgstalen fra et nyt firma, som specialiserer sig i måling og forbedring af datakvalitet.

Det nye firma hedder Information Quality Solutions. Ud over at sælge software og konsulentbistand vil firmaet også tilbyde kurser i datasikring.

- Mange finder først ud af, at deres data er for dårlige, når der er meget kort tid til deadline på et nyt system, siger daglig leder af Information Quality Solutions, Bjarne Schytte.

Også ved overførsler af gamle data til for eksempel SAP, er det meget vigtigt, at data er af høj kvalitet, ligesom banker er meget afhængige af deres datakvalitet ifølge Bjarne Schytte.

- Banker, som ikke har styr på datakvaliteten, har ikke styr på risikoen, siger han.

Information Quality Solutions ApS er nordisk repræsentant for Avellino Technologies, som har base i England. Avellino er specialist i dataintegration og -overførsel.

Avellino står også bag det produkt, som Information Quality Solution skal slå deres forretning op på, nemlig programmet Discovery, som giver et billede af, hvilke problemer, der kan være med datakvaliteten.

Daglig leder af firmaet er Bjarne Schytte, som tidligere har været administrerende direktør i BEA Systems og Borland Scandinavia. Bjarne Schytte er også daglig leder af Profium Danmark.

Blandt stifterne er også Thomas Frisendal (TF Informatik) og Henrik Vester Christensen (ID Application).

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job