Microsoft scorer kassen på Facebooks børsnotering

Microsoft kommer til at score kassen, når Facebook går på børsen.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Microsoft står til at score kassen, når Facebook inden længe bliver børsnoteret i det, der tegner til at blive den største notering af et teknologi-selskab nogensinde.

Microsoft ejer nemlig 1,8 procent af aktierne i Facebook.

Selskabet har varslet, at det vil sælge en femtedel af sine Facebook-aktier i forbindelse med den kommende børsnotering.

Det betyder, at Microsoft sætter 6,5 millioner Facebook-aktier til salg, hvilket vil sikre selskabet en kontant betaling på godt 1,4 milliarder kroner, hvis noteringen opnår den forventede pris per aktie.

Microsoft købte i 2007 aktier i Facebook for 1,25 milliarder kroner.

Det dengang voldsomt fremadstormende selskab havde på dette tidspunkt endnu aldrig givet overskud. Du kan læse mere om Microsofts opkøb af Facebook-aktier her.

Med den nuværende vurdering er Microsofts samlede ejerandel af Facebook i dag omkring 7,3 milliarder kroner værd.

Læs også:

Helt vildt: Så stort er Zuckerbergs Facebook nu.

Facebook stor-opkøber Microsoft-patenter.

Disse heldige Facebook-folk bliver snart badet i guld.

Før Facebook: Jordens 10 største it-børsnoteringer.

Så vild er Facebooks infrastruktur.

Børsnotering løfter sløret: Så meget tjener Facebook.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job