Microsoft scorer kassen på Facebooks børsnotering

Microsoft kommer til at score kassen, når Facebook går på børsen.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Microsoft står til at score kassen, når Facebook inden længe bliver børsnoteret i det, der tegner til at blive den største notering af et teknologi-selskab nogensinde.

Microsoft ejer nemlig 1,8 procent af aktierne i Facebook.

Selskabet har varslet, at det vil sælge en femtedel af sine Facebook-aktier i forbindelse med den kommende børsnotering.

Det betyder, at Microsoft sætter 6,5 millioner Facebook-aktier til salg, hvilket vil sikre selskabet en kontant betaling på godt 1,4 milliarder kroner, hvis noteringen opnår den forventede pris per aktie.

Microsoft købte i 2007 aktier i Facebook for 1,25 milliarder kroner.

Det dengang voldsomt fremadstormende selskab havde på dette tidspunkt endnu aldrig givet overskud. Du kan læse mere om Microsofts opkøb af Facebook-aktier her.

Med den nuværende vurdering er Microsofts samlede ejerandel af Facebook i dag omkring 7,3 milliarder kroner værd.

Læs også:

Helt vildt: Så stort er Zuckerbergs Facebook nu.

Facebook stor-opkøber Microsoft-patenter.

Disse heldige Facebook-folk bliver snart badet i guld.

Før Facebook: Jordens 10 største it-børsnoteringer.

Så vild er Facebooks infrastruktur.

Børsnotering løfter sløret: Så meget tjener Facebook.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS