HP på vej med massefyringer blandt de ansatte

Hewlett-Packard forbereder sig på gigantisk fyringsrunde.

Artikel top billede

Hewlett-Packard er i gang med at forberede en omfattende omstrukturering af selskabet, som kan komme til at indbefatte afskedigelse af op mod 30.000 ansatte, skriver Wall Street Journal.

Ifølge avisen vil selskabets topchef, Meg Whitman, løfte sløret for planerne, når hun i næste uge skal præsentere HP's kvartalsregnskab.

Ifølge it-mediet All Things Digital arbejder HP med planer om at sakse mellem 10 og 15 procent af medarbejderne på verdensplan.

Selskabet beskæftiger i dag omkring 320.000 mennesker.

Langstrakt nedskæring

Erhvervsmediet Bloomberg mener, at antallet af HP-ansatte, der skal ud, ligger nærmere på 25.000 mand, mens andre mener, at det præcise antal endnu ikke er fastlagt. Men der bliver tale om mange tusinder.

Ifølge All Things Digital, der citerer anonyme kilder i HP, vil den tusindtallige nedskæring blandt HP's medarbejdere imidlertid finde sted over en længere periode - måske over et år eller mere.

Ifølge Wall Street Journal mener Meg Whitman, at nedskæringerne er nødvendige for at give plads til fremtidige investeringer - og altså ikke for at øge indtjeningen eller tilfredsstille aktionærerne.

Avisen skriver, at Meg Whitman mener, at mange af de nedskæringer, som den tidligere direktør Mark Hurd gennemførte blev gennemført med hovedet under armen og uden at besparelserne afspejlede sig i investeringer, der skulle ruste selskabet til fremtiden.

Læs også:

HP: Her er vores fremtid som it-selskab.

HP bekræfter omfattende ændring af selskabet.

HP-topchef: Derfor falder vores omsætning og profit.

Sådan kan hårdt pressede HP komme tilbage på sporet.

HP hårdt ramt: Indtjeningen styrtdykker.

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job