Disse virksomheder er helt blanke på it-sikkerhed

En bestemt type virksomheder er under konstante cyber-angreb, fordi de er så dårlige til it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også:
Så slemt står det til med it-sikkerheden i Danmark

Inderne er dårlige til it-sikkerhed.

Derfor er især mindre virksomheder under konstante angreb af hackere, der indrullerer deres computere i bot-net til fælles værste for verdens internet-brugere.

Det konkluderer sikkerhedsfirmaet Symantec ifølge The Register i rapporten Internet Security Threat Report 17, der tegner et billede af et land, hvis mangel på it-sikkerhed udnyttes på det groveste.

Rapporten viser, at 25 procent af bot-inficerede computere befinder sig i mindre indiske byer som Bhubaneshwar, Surat, Cochin og Jaipur, hvor der findes mange små og mellemstore virksomheder.

"Båret frem af øget bredbåndspenetration udnytter stadig flere små virksomheder i mindre indiske byer mulighederne i den virtuelle verden. Dermed skaber de et nyt lukrativt jagtterritorium, som udnyttes af cyber-kriminelle. Det skyldes mangel på viden og en lav grad af it-sikkerhedstiltag," udtaler direktør i indiske Symantec, Shantanu Ghosh.

Klik og bliv inficeret

Antallet af avancerede, målrettede angreb er steget fra 77 om dagen i 2010 til 82 om dagen i 2011, hvor de mindre virksomheder er mål for over halvdelen af angrebene.

Det typiske angreb består i at narre brugeren til at klikke på link, der fører til en inficeret hjemmeside eller en vedhæftning i en e-mail, der automatisk henter ond kode, som inficerer virksomhedens netværk.

Symantec mener, at hackerne har udset sig de små og mellemstore indiske virksomheder som en lettere tilgængelig rute ind i andre og større virksomheders systemer.

Og det er ikke ledelsen, hackerne forsøger at snyde, men manden og kvinden på virksomhedsgulvet, som er mindre tilbøjelig til at være opmærksom på eventuelle trusler.

Interessant nok stiger det samlede antal angreb bestandigt, mens antallet af opdagede sårbarheder falder.

Det vidner ifølge Symantec om, at de cyber-kriminelle har kronede dage med at udnytte de kendte sårbarheder, især via sociale medier.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S