Disse virksomheder er helt blanke på it-sikkerhed

En bestemt type virksomheder er under konstante cyber-angreb, fordi de er så dårlige til it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også:
Så slemt står det til med it-sikkerheden i Danmark

Inderne er dårlige til it-sikkerhed.

Derfor er især mindre virksomheder under konstante angreb af hackere, der indrullerer deres computere i bot-net til fælles værste for verdens internet-brugere.

Det konkluderer sikkerhedsfirmaet Symantec ifølge The Register i rapporten Internet Security Threat Report 17, der tegner et billede af et land, hvis mangel på it-sikkerhed udnyttes på det groveste.

Rapporten viser, at 25 procent af bot-inficerede computere befinder sig i mindre indiske byer som Bhubaneshwar, Surat, Cochin og Jaipur, hvor der findes mange små og mellemstore virksomheder.

"Båret frem af øget bredbåndspenetration udnytter stadig flere små virksomheder i mindre indiske byer mulighederne i den virtuelle verden. Dermed skaber de et nyt lukrativt jagtterritorium, som udnyttes af cyber-kriminelle. Det skyldes mangel på viden og en lav grad af it-sikkerhedstiltag," udtaler direktør i indiske Symantec, Shantanu Ghosh.

Klik og bliv inficeret

Antallet af avancerede, målrettede angreb er steget fra 77 om dagen i 2010 til 82 om dagen i 2011, hvor de mindre virksomheder er mål for over halvdelen af angrebene.

Det typiske angreb består i at narre brugeren til at klikke på link, der fører til en inficeret hjemmeside eller en vedhæftning i en e-mail, der automatisk henter ond kode, som inficerer virksomhedens netværk.

Symantec mener, at hackerne har udset sig de små og mellemstore indiske virksomheder som en lettere tilgængelig rute ind i andre og større virksomheders systemer.

Og det er ikke ledelsen, hackerne forsøger at snyde, men manden og kvinden på virksomhedsgulvet, som er mindre tilbøjelig til at være opmærksom på eventuelle trusler.

Interessant nok stiger det samlede antal angreb bestandigt, mens antallet af opdagede sårbarheder falder.

Det vidner ifølge Symantec om, at de cyber-kriminelle har kronede dage med at udnytte de kendte sårbarheder, især via sociale medier.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS