Disse virksomheder er helt blanke på it-sikkerhed

En bestemt type virksomheder er under konstante cyber-angreb, fordi de er så dårlige til it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også:
Så slemt står det til med it-sikkerheden i Danmark

Inderne er dårlige til it-sikkerhed.

Derfor er især mindre virksomheder under konstante angreb af hackere, der indrullerer deres computere i bot-net til fælles værste for verdens internet-brugere.

Det konkluderer sikkerhedsfirmaet Symantec ifølge The Register i rapporten Internet Security Threat Report 17, der tegner et billede af et land, hvis mangel på it-sikkerhed udnyttes på det groveste.

Rapporten viser, at 25 procent af bot-inficerede computere befinder sig i mindre indiske byer som Bhubaneshwar, Surat, Cochin og Jaipur, hvor der findes mange små og mellemstore virksomheder.

"Båret frem af øget bredbåndspenetration udnytter stadig flere små virksomheder i mindre indiske byer mulighederne i den virtuelle verden. Dermed skaber de et nyt lukrativt jagtterritorium, som udnyttes af cyber-kriminelle. Det skyldes mangel på viden og en lav grad af it-sikkerhedstiltag," udtaler direktør i indiske Symantec, Shantanu Ghosh.

Klik og bliv inficeret

Antallet af avancerede, målrettede angreb er steget fra 77 om dagen i 2010 til 82 om dagen i 2011, hvor de mindre virksomheder er mål for over halvdelen af angrebene.

Det typiske angreb består i at narre brugeren til at klikke på link, der fører til en inficeret hjemmeside eller en vedhæftning i en e-mail, der automatisk henter ond kode, som inficerer virksomhedens netværk.

Symantec mener, at hackerne har udset sig de små og mellemstore indiske virksomheder som en lettere tilgængelig rute ind i andre og større virksomheders systemer.

Og det er ikke ledelsen, hackerne forsøger at snyde, men manden og kvinden på virksomhedsgulvet, som er mindre tilbøjelig til at være opmærksom på eventuelle trusler.

Interessant nok stiger det samlede antal angreb bestandigt, mens antallet af opdagede sårbarheder falder.

Det vidner ifølge Symantec om, at de cyber-kriminelle har kronede dage med at udnytte de kendte sårbarheder, især via sociale medier.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car