Så slemt står det til med it-sikkerheden i Danmark

It-sikkerheden har bestemt ikke fået det bedre i de danske virksomheder i de senere år. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor skal du bruge dine penge på it-sikkerhed

Her er de største it-trusler mod virksomhederne

"Der er god plads til forbedring af sikkerheden i danske virksomheder," fortæller Kim Aarenstrup, sikkerhedsstrateg i IBM.

Det gør han på baggrund af en undersøgelse, som IBM har lavet blandt sikkerhedsfolk.

"Den konklusion, der overrasker mest, er, at Danmark er blevet overhalet på sikkerhedsfronten. Fra at have ligget rigtig godt til, er vi sakket agterud i forhold til mange andre lande," siger han.

"Der er en tendens til, at sikkerhedsfolkene skal slås rigtig hårdt for deres berettigelse. I forbindelse med finanskrisen er sikkerheden forsvundet fra ledelses-radaren i takt med, at der har været travlt med at kæmpe for forretningens økonomi."

Tre sikkerhedsprofiler

I undersøgelsen har IBM kategoriserer sikkerhedsfolket i tre forskellige grupper:

Brandslukker, der bruger al tiden på at holde fjenderne væk og ikke tænker langsigtet.

Beskytter, der har en beskyttende funktion, og som er teknisk fokuseret med en smule taktisk arbejdsfunktion.

Strategiker, der er tæt på forretningsledelsen og med løbende dialog med ledelsen.

"I Danmark er der flest virksomheder, som ligger et sted mellem brandslukkere og beskyttere. Kun ganske få firmaer ligger helt i top. Det er typisk dem, der har et specielt fokus på sikkerhed, som eksempelvis banker," siger Kim Aarenstrup.

"Der er bestemt plads til forbedring i Danmark, ingen tvivl om det."

Sådan får du styr på sikkerheden

For at udvikle sikkerhedsafdelingen mener Kim Aarenstrup, at det er vigtigt, at firmaet accepterer en bevægelse mod strategikeren.

Den sikkerheds-evolution har han også en opskrift på at nå.

"Virksomhederne bør nedsætte en risiko-komité, der hvor autoriteterne i virksomheden er repræsenteret," siger Kim Aarenstrup.

"Det er en god idé, fordi flere personer får en viden om sikkerheden i virksomheden. På den måde betyder en medarbejderafgang, eksempelvis CIO'ens, ikke nær så meget. Organisationen bliver mere robust og sikkerhedsfokus bliver på det spor, man har fastsat."

Hvordan bygger man bedst den løsning?

"Man sætter nogle af de højest rangerende officerer for bordenden, eksempelvis CIO, CEO, bestyrelsesformand og gerne eksterne rådgivere og revision. Herudover bør alle forretningsområder i virksomheden være med."

"Det er vigtigt at forstå, at it er en komponent i forretningen og ikke kun noget, der vedrører it-afdelingen. Den forståelse mangler i mange danske virksomheder."

Hvor stor skal virksomheden være, før der skal oprettes en risiko-komité?

"Det er en forretningsmæssig beslutning. En lille virksomhed med en stor indtjening på grund intellektuel kapital er vigtig at beskytte. Det modsatte kan selvfølgelig også være tilfældet, så det er svært at give et konkret svar," siger Kim Aarenstrup.

"Der er mange forskellige varianter, og det er en ledelsesbeslutning. Men som minimum er det vigtigt, at der er en person, der har sikkerhed som ansvarsområde. En, der bliver målt på resultaterne, og som har kontakt til ledelsen."

I undersøgelsen har IBM har spurgt ind til en række områder som eksempelvis compliance, sårbarheder, uddannelse, økonomi og innovation.

Undersøgelsen er global, og den kan læses her (PDF).

Læs også:

Derfor skal du bruge dine penge på it-sikkerhed

Her er de største it-trusler mod virksomhederne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job