Kulegravning af fusk hos CSC nærmer sig afslutning

Undersøgelselserne af mistanken om massivt regnskabsfusk hos CSC nærmer sig en afgørelse.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:

CSC-fusk: Danske hoveder kappet i massevis

CSC: Sådan blev der svindlet for en halv milliard

CSC: Afsporede folk bag million-svindel i Norden

En afslutning på regnskabsskandalen hos CSC, der har sit udspring i Danmark og Norden, rykker nærmere.

Foreløbigt er det kommet frem, at mistanken går på regnskabsfusk for op mod en halv milliard kroner. Flere undersøgelser er således iværksat.

CFO Mike Mancuso fra CSC's globale koncern, fortæller da også i forbindelse med aflæggelselsen af det nyeste årsregnskab, at en slutning nærmer sig.

"Det fortsætter. Vi forventer, at den interne undersøgelse snart vil komme frem til et resultat," siger han.

Mike Mancuso peger på, at det er begrænset hvad han kan sige om sagen, da det er en "uafhængig undersøgelse".

"Afsporede" CSC-folk

Tidligere har CSC's globale topchefer kaldt fuskerne for "afsporede" og hele koncernen har iværksat et program, der skal undgå noget ligende at ske igen.

Faktisk er både en intern undersøgelse igang, men også det amerikanske børstilsyn er gået ind i sagen, hvor de mange millioner kroner er bogført forkert.

Sagen har sit udspring i danske datterselskaber, men også amerikanske kontrakter er blevet gennemgået og CSC i Australien er blevet viklet ind i sagen. 

Samtidig har aktionærer også sat gang i sagsanlæg mod CSC's globale ledelse for at have kommet med vildlede og falske oplysninger til aktionærerne.

CSC har afvist anklagerne og oplyst at selskabet vil "forsvare sig energisk" mod anklagerne.

En lang række chefer har i kølvandet af regnskabsskandalen forladt CSC i Danmark.

Men også internationalt er der skiftet kraftigt ud i toppen hos it-giganten.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job