Kulegravning af fusk hos CSC nærmer sig afslutning

Undersøgelselserne af mistanken om massivt regnskabsfusk hos CSC nærmer sig en afgørelse.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:

CSC-fusk: Danske hoveder kappet i massevis

CSC: Sådan blev der svindlet for en halv milliard

CSC: Afsporede folk bag million-svindel i Norden

En afslutning på regnskabsskandalen hos CSC, der har sit udspring i Danmark og Norden, rykker nærmere.

Foreløbigt er det kommet frem, at mistanken går på regnskabsfusk for op mod en halv milliard kroner. Flere undersøgelser er således iværksat.

CFO Mike Mancuso fra CSC's globale koncern, fortæller da også i forbindelse med aflæggelselsen af det nyeste årsregnskab, at en slutning nærmer sig.

"Det fortsætter. Vi forventer, at den interne undersøgelse snart vil komme frem til et resultat," siger han.

Mike Mancuso peger på, at det er begrænset hvad han kan sige om sagen, da det er en "uafhængig undersøgelse".

"Afsporede" CSC-folk

Tidligere har CSC's globale topchefer kaldt fuskerne for "afsporede" og hele koncernen har iværksat et program, der skal undgå noget ligende at ske igen.

Faktisk er både en intern undersøgelse igang, men også det amerikanske børstilsyn er gået ind i sagen, hvor de mange millioner kroner er bogført forkert.

Sagen har sit udspring i danske datterselskaber, men også amerikanske kontrakter er blevet gennemgået og CSC i Australien er blevet viklet ind i sagen. 

Samtidig har aktionærer også sat gang i sagsanlæg mod CSC's globale ledelse for at have kommet med vildlede og falske oplysninger til aktionærerne.

CSC har afvist anklagerne og oplyst at selskabet vil "forsvare sig energisk" mod anklagerne.

En lang række chefer har i kølvandet af regnskabsskandalen forladt CSC i Danmark.

Men også internationalt er der skiftet kraftigt ud i toppen hos it-giganten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS