Kulegravning af fusk hos CSC nærmer sig afslutning

Undersøgelselserne af mistanken om massivt regnskabsfusk hos CSC nærmer sig en afgørelse.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:

CSC-fusk: Danske hoveder kappet i massevis

CSC: Sådan blev der svindlet for en halv milliard

CSC: Afsporede folk bag million-svindel i Norden

En afslutning på regnskabsskandalen hos CSC, der har sit udspring i Danmark og Norden, rykker nærmere.

Foreløbigt er det kommet frem, at mistanken går på regnskabsfusk for op mod en halv milliard kroner. Flere undersøgelser er således iværksat.

CFO Mike Mancuso fra CSC's globale koncern, fortæller da også i forbindelse med aflæggelselsen af det nyeste årsregnskab, at en slutning nærmer sig.

"Det fortsætter. Vi forventer, at den interne undersøgelse snart vil komme frem til et resultat," siger han.

Mike Mancuso peger på, at det er begrænset hvad han kan sige om sagen, da det er en "uafhængig undersøgelse".

"Afsporede" CSC-folk

Tidligere har CSC's globale topchefer kaldt fuskerne for "afsporede" og hele koncernen har iværksat et program, der skal undgå noget ligende at ske igen.

Faktisk er både en intern undersøgelse igang, men også det amerikanske børstilsyn er gået ind i sagen, hvor de mange millioner kroner er bogført forkert.

Sagen har sit udspring i danske datterselskaber, men også amerikanske kontrakter er blevet gennemgået og CSC i Australien er blevet viklet ind i sagen. 

Samtidig har aktionærer også sat gang i sagsanlæg mod CSC's globale ledelse for at have kommet med vildlede og falske oplysninger til aktionærerne.

CSC har afvist anklagerne og oplyst at selskabet vil "forsvare sig energisk" mod anklagerne.

En lang række chefer har i kølvandet af regnskabsskandalen forladt CSC i Danmark.

Men også internationalt er der skiftet kraftigt ud i toppen hos it-giganten.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job