Avis: Dansk IBM-ledelse forgyldt trods fyringsrunde

IBM's danske ledelse har scoret store gevinster samtidig med, at pengene er fosset ud af kassen og massevis af ansatte er blevet opsagt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Samtidig med at IBM Danmark har fyret massevis af ansatte, er ledelsen blevet forgyldt med store summer, skriver Økonomisk Ugebrev.

Ifølge ugebrevet har den danske IBM-direktion i en årrække haft forskellige options- og bonusprogrammer som en del af deres lønpakker.

Det har ført til store gevinster - også selv om det danske selskab i seks år i træk er kommet ud med massive milliontab.

I alt har IBM Danmark i de seneste seks år tabt mere end 1,2 milliarder kroner kroner. Det kan du læse mere om her.

IBM Danmark fik i det seneste regnskabsår et underskud på 57 millioner kroner.

Ifølge Ugebrevet Mandag Morgen skyldes hele underskuddet værdien af aktieoptioner for direktionen og ledende medarbejdere.

Uden denne post ville IBM Danmark have haft et overskud på 20 millioner kroner, hedder det, ligesom IBM-direktionens samlede løn er steget med i alt fire millioner kroner i forhold til året før.

IBM Danmark oplyser til Ugebrevet Mandag Morgen, at aktieoptionerne er bundet op på IBM-aktien - og altså dermed den globale udvikling i selskabet.

IBM Danmark oplyser til Computerworld, at selskabet finder oplysningerne misvisende.

" Det oplyste beløb dækker kursværdien af tildelte aktieoptioner til hundredvis af IBM-medarbejdere igennem 10 år samt tildeling af IBM-aktier til langt hovedparten af IBM Danmarks medarbejdere sidste år i forbindelse med 100-års jubilæet," lyder det fra IBM.

Læs også:

Overblik: Masser af danske IBM-folk sendt hjem.

IBM-ansat: Vi har fyret højt kvalificerede teknikere.

Nyt kæmpe-underskud til IBM Danmark.

Her er forklaringen på IBM Danmarks massefyringer.

Her er vilkårene for de fyrede IBM-medarbejdere.

IBM søger nye folk samtidig med fyringsrunde.

Så er det nu: IBM sætter 198 mand på porten.

Prosa: Derfor er udflytning af danske it-opgaver så farlig.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil