Avis: Dansk IBM-ledelse forgyldt trods fyringsrunde

IBM's danske ledelse har scoret store gevinster samtidig med, at pengene er fosset ud af kassen og massevis af ansatte er blevet opsagt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Samtidig med at IBM Danmark har fyret massevis af ansatte, er ledelsen blevet forgyldt med store summer, skriver Økonomisk Ugebrev.

Ifølge ugebrevet har den danske IBM-direktion i en årrække haft forskellige options- og bonusprogrammer som en del af deres lønpakker.

Det har ført til store gevinster - også selv om det danske selskab i seks år i træk er kommet ud med massive milliontab.

I alt har IBM Danmark i de seneste seks år tabt mere end 1,2 milliarder kroner kroner. Det kan du læse mere om her.

IBM Danmark fik i det seneste regnskabsår et underskud på 57 millioner kroner.

Ifølge Ugebrevet Mandag Morgen skyldes hele underskuddet værdien af aktieoptioner for direktionen og ledende medarbejdere.

Uden denne post ville IBM Danmark have haft et overskud på 20 millioner kroner, hedder det, ligesom IBM-direktionens samlede løn er steget med i alt fire millioner kroner i forhold til året før.

IBM Danmark oplyser til Ugebrevet Mandag Morgen, at aktieoptionerne er bundet op på IBM-aktien - og altså dermed den globale udvikling i selskabet.

IBM Danmark oplyser til Computerworld, at selskabet finder oplysningerne misvisende.

" Det oplyste beløb dækker kursværdien af tildelte aktieoptioner til hundredvis af IBM-medarbejdere igennem 10 år samt tildeling af IBM-aktier til langt hovedparten af IBM Danmarks medarbejdere sidste år i forbindelse med 100-års jubilæet," lyder det fra IBM.

Læs også:

Overblik: Masser af danske IBM-folk sendt hjem.

IBM-ansat: Vi har fyret højt kvalificerede teknikere.

Nyt kæmpe-underskud til IBM Danmark.

Her er forklaringen på IBM Danmarks massefyringer.

Her er vilkårene for de fyrede IBM-medarbejdere.

IBM søger nye folk samtidig med fyringsrunde.

Så er det nu: IBM sætter 198 mand på porten.

Prosa: Derfor er udflytning af danske it-opgaver så farlig.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S