Avis: Dansk IBM-ledelse forgyldt trods fyringsrunde

IBM's danske ledelse har scoret store gevinster samtidig med, at pengene er fosset ud af kassen og massevis af ansatte er blevet opsagt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Samtidig med at IBM Danmark har fyret massevis af ansatte, er ledelsen blevet forgyldt med store summer, skriver Økonomisk Ugebrev.

Ifølge ugebrevet har den danske IBM-direktion i en årrække haft forskellige options- og bonusprogrammer som en del af deres lønpakker.

Det har ført til store gevinster - også selv om det danske selskab i seks år i træk er kommet ud med massive milliontab.

I alt har IBM Danmark i de seneste seks år tabt mere end 1,2 milliarder kroner kroner. Det kan du læse mere om her.

IBM Danmark fik i det seneste regnskabsår et underskud på 57 millioner kroner.

Ifølge Ugebrevet Mandag Morgen skyldes hele underskuddet værdien af aktieoptioner for direktionen og ledende medarbejdere.

Uden denne post ville IBM Danmark have haft et overskud på 20 millioner kroner, hedder det, ligesom IBM-direktionens samlede løn er steget med i alt fire millioner kroner i forhold til året før.

IBM Danmark oplyser til Ugebrevet Mandag Morgen, at aktieoptionerne er bundet op på IBM-aktien - og altså dermed den globale udvikling i selskabet.

IBM Danmark oplyser til Computerworld, at selskabet finder oplysningerne misvisende.
 
" Det oplyste beløb dækker kursværdien af tildelte aktieoptioner til hundredvis af IBM-medarbejdere igennem 10 år samt tildeling af IBM-aktier til langt hovedparten af IBM Danmarks medarbejdere sidste år i forbindelse med 100-års jubilæet," lyder det fra IBM.

Læs også:

Overblik: Masser af danske IBM-folk sendt hjem.

IBM-ansat: Vi har fyret højt kvalificerede teknikere.

Nyt kæmpe-underskud til IBM Danmark.

Her er forklaringen på IBM Danmarks massefyringer.

Her er vilkårene for de fyrede IBM-medarbejdere.

IBM søger nye folk samtidig med fyringsrunde.

Så er det nu: IBM sætter 198 mand på porten.

Prosa: Derfor er udflytning af danske it-opgaver så farlig.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S