Avis: Dansk IBM-ledelse forgyldt trods fyringsrunde

IBM's danske ledelse har scoret store gevinster samtidig med, at pengene er fosset ud af kassen og massevis af ansatte er blevet opsagt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Samtidig med at IBM Danmark har fyret massevis af ansatte, er ledelsen blevet forgyldt med store summer, skriver Økonomisk Ugebrev.

Ifølge ugebrevet har den danske IBM-direktion i en årrække haft forskellige options- og bonusprogrammer som en del af deres lønpakker.

Det har ført til store gevinster - også selv om det danske selskab i seks år i træk er kommet ud med massive milliontab.

I alt har IBM Danmark i de seneste seks år tabt mere end 1,2 milliarder kroner kroner. Det kan du læse mere om her.

IBM Danmark fik i det seneste regnskabsår et underskud på 57 millioner kroner.

Ifølge Ugebrevet Mandag Morgen skyldes hele underskuddet værdien af aktieoptioner for direktionen og ledende medarbejdere.

Uden denne post ville IBM Danmark have haft et overskud på 20 millioner kroner, hedder det, ligesom IBM-direktionens samlede løn er steget med i alt fire millioner kroner i forhold til året før.

IBM Danmark oplyser til Ugebrevet Mandag Morgen, at aktieoptionerne er bundet op på IBM-aktien - og altså dermed den globale udvikling i selskabet.

IBM Danmark oplyser til Computerworld, at selskabet finder oplysningerne misvisende.
 
" Det oplyste beløb dækker kursværdien af tildelte aktieoptioner til hundredvis af IBM-medarbejdere igennem 10 år samt tildeling af IBM-aktier til langt hovedparten af IBM Danmarks medarbejdere sidste år i forbindelse med 100-års jubilæet," lyder det fra IBM.

Læs også:

Overblik: Masser af danske IBM-folk sendt hjem.

IBM-ansat: Vi har fyret højt kvalificerede teknikere.

Nyt kæmpe-underskud til IBM Danmark.

Her er forklaringen på IBM Danmarks massefyringer.

Her er vilkårene for de fyrede IBM-medarbejdere.

IBM søger nye folk samtidig med fyringsrunde.

Så er det nu: IBM sætter 198 mand på porten.

Prosa: Derfor er udflytning af danske it-opgaver så farlig.

Læses lige nu

    Annonce

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank