Analyseselskaber vildt uenige om mobilsalg

Salget af mobiltelefoner tordner frem, siger analyseselskabet Gartner. Mobilsalget i Vesteuropa står i stampe, lyder det næsten modsat fra konkurrenten IDC. Dansk teledirektør og dansk analytiker tror mest på Gartner.

To pressemeddelelser, begge udsendt i dag, tegner vidt forskellige billeder af, hvor stort held de store producenter af mobiltelefoner har med at afsætte deres produkter.

Ifølge analysebureauet Gartner stormer salget af mobiltelefoner frem. I efterårskvartalet blev der solgt 133 millioner mobiltelefoner, en fremgang på 22 procent i forhold til sidste år.

Ifølge Gartner var der på alle markeder fremgang på mindst 18 procent.

Konkurrenten IDC, der kun har kigget på Vesteuropa, ser helt anderledes på det. Ifølge IDC står salget af mobiltelefoner her i stampe.

Analytikere: IDC er på vildspor
Dykker man ned i tallene, er der dog fælles fodslag nogle steder. Nokias markedsandel går ifølge begge analyseselskaber en anelse tilbage, og det samme gælder for Motorola. Sony Ericsson står også til fremgang begge steder.

Derimod opgiver Gartner, at Samsung går frem, mens den koreanske producent ifølge IDC har mistet markedsandele i Vesteuropa.

Den danske IDC-direktør Per Andersen vil ikke udtale sig om den konkrete sag, fordi den involverer en konkurrent, og det har ikke umiddelbart været muligt at træffe de ansvarlige for IDC's mobilanalyse for en kommentar.

Men to danske kendere af mobilbranchen mener, at IDC er på vildspor, og at Gartner har ret i, at mobilmarkedet er i voldsom vækst.

- Nokia og Ericsson sælger alt, hvad de kan producere. Det er længe siden, vi har set knaldtilbud fra dem, fortæller Per Nielsen, administrerende direktør for Debitel, der også ejer kæden bag mobilbutikkerne Teleringen.

- Sony Ericsson lukker for ordrer i januar og februar i dag, og jeg nægter at tro, at markedet står stille, tilføjer han.

Samme melding lyder fra teleanalytikeren John Strand, Strand Consult.

- Jeg er slet ikke i tvivl om, at Gartner har ret. Vi er midt i et teknologiskift, hvor telefonerne får farveskærm, Java og kamera. For første gang i mange er er gennemsnitprisen på en telefon stigende, oplyser han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen