Lægebesøg på internet

Fra i dag bliver det muligt at konsultere sin praktiserende læge på e-mail, når den nye version af sundhed.dk åbner. Kun 200 af 3000 læger er dog med fra starten, blandt andet fordi der kan gå fem dage, inden der kommer svar på mailen.

Fra i dag, onsdag, er det muligt for de første danskere at konsultere deres praktiserende læge på nettet, simpelthen ved at sende en e-mail.

200 af landets 3000 praktiserende læger er med på systemet fra starten, når amterne sender den nye sundhedsportal, Sundhed.dk, i luften.

Navnet og dele af indholdet er overtaget fra Apotekerforeningen, som driver en reduceret udgave af sin egen portal videre på Apoteket.dk.

Sundhed.dk drives af de offentlige sundhedsmyndigheder, der integrerer portalen med deres eksisterende IT-systemer. Således har 75 procent af lægerne ifølge Ritzaus Bureau teknisk mulighed for at anvende e-mail til konsultationer, ligesom lægerne har en aftale om honoraret med sygesikringen.

Formanden for Praktiserende Lægers Organisation, Michael Dupont, anser blandt andet den lange svartid for at være en årsag til, at så få læger ønsker elektroniske konsultationer. Desuden vurderer han over for Ritzau, at lægerne finder e-mail for at være "for fattigt" i forhold til den personlige kontakt og telefonen.

Selv mener Michael Dupont, at e-mail kan være godt i nogen sammenhænge, og han forudser, at flere læger i fremtiden vil tilbyde elektroniske konsultationer.

Det kan ske i takt med, at både læger og patienter benytter Sundhed.dk til en lang række andre formål. Lægerne skal udveksle materiale som eksempelvis røntgenbilleder via portalen, og fra næste sommer får patienterne en medicinprofil på portalen, skriver Politiken. Det vil give både læger og patienter mulighed for at følge med i medicinforbruget.

Det er også meningen, at danskerne i fremtiden skal kunne læse deres egen journal på internet, og det kræver naturligvis, ligesom adgangen til medicinoplysninger, brug af en digital signatur.

Mærsk Data-selskabet Acure har vundet ordren med at udvikle og drive sundhedsportalen, som der foreløbig er skudt 50 millioner kroner i. Dertil kommer ifølge Politiken årlige driftsudgifter på 30 millioner kroner.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory