Ny rapport: Netbank-svindlen er blevet farligere

De datakriminelle har med en ny metode automatiseret netbank-svindlen, advarer sikkerhedseksperter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Datakriminelle har i alt forsøgt at stjæle mindst 446 millioner kroner fra erhvervs- og private bankkonti ved hjælp af avancerede og automatiserede svindelteknikker, der kan omgå tofaktor-autentifikation, advares det i en rapport fra antivirusleverandøren McAfee og netbankssikkerheds-leverandøren Guardian Analytics.

Disse nye teknikker til automatiseret netbankssvindel er en videreudvikling af såkaldte man-in-the-browser-angreb, gennemført ved hjælp af malware såsom Zeus eller SpyEye.

Netbank-malware har længe kunnet skyde skadeligt indhold i form af falske formularer eller popup-vinduer ind på netbankswebsites, når der oprettes adgang til netbank fra inficerede computere. Det er som regel blevet udnyttet til at indsamle personlige oplysninger og login-oplysninger fra ofre til brug på et senere tidspunkt.

Men angribere gør nu i stigende grad brug af en kombination af malware-baseret web-injektion og server-hostede scripts til at foretage svindeloverførsler i realtid under aktive netbank-sessioner, advarer McAfee og Guardian Analytics i deres fælles rapport (pdf).

Denne form for automatiserede angreb - som analytikerne fra McAfee og Guardian Analytics kalder "Operation High Roller" - blev først observeret i Italien, Tyskland og Nederlandene. Men siden marts er de også blevet iagttaget i Sydamerika og USA.

Ved at ekstrapolere fra dataene indsamlet i forbindelse med de europæiske angreb estimerer sikkerhedseksperterne, at datakriminelle i alt har forsøgt at stjæle mellem 446 millioner og 14,87 milliarder kroner ved hjælp af disse automatiserede teknikker til netbankssvindel.

Går efter de rige

Sådanne angreb er som regel rettet mod private individer og virksomheder med mange penge på kontoen, påpeger analytikerne.

"Ofrene i USA er alle virksomheder med bankkonti med en minimumsaldo på adskillige millioner dollar."

De automatiserende scripts gør det også muligt at omgå tofaktor-autentifikation, som ellers implementeres af bankerne af sikkerhedshensyn

Malwaren griber ind i autentifikations-processen og logger det engangskodeord, der generes af den hardware-token, som ofret har fået udleveret af banken, og bruger det til at udføre svindel i baggrunden, alt imens brugeren blot får vist en "vent venligst"-meddelelse på skærmen.

"At de har slået tofaktor-autentifikation, der anvender fysiske enheder, er et væsentligt gennembrud for svindlerne," påpeger analytikerne. "De finansielle institutioner er nødt til at tage denne innovation meget alvorligt, især i lyset af at teknikken kan udvides til andre former for fysisk sikkerhedsudstyr."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job