Ny rapport: Netbank-svindlen er blevet farligere

De datakriminelle har med en ny metode automatiseret netbank-svindlen, advarer sikkerhedseksperter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Datakriminelle har i alt forsøgt at stjæle mindst 446 millioner kroner fra erhvervs- og private bankkonti ved hjælp af avancerede og automatiserede svindelteknikker, der kan omgå tofaktor-autentifikation, advares det i en rapport fra antivirusleverandøren McAfee og netbankssikkerheds-leverandøren Guardian Analytics.

Disse nye teknikker til automatiseret netbankssvindel er en videreudvikling af såkaldte man-in-the-browser-angreb, gennemført ved hjælp af malware såsom Zeus eller SpyEye.

Netbank-malware har længe kunnet skyde skadeligt indhold i form af falske formularer eller popup-vinduer ind på netbankswebsites, når der oprettes adgang til netbank fra inficerede computere. Det er som regel blevet udnyttet til at indsamle personlige oplysninger og login-oplysninger fra ofre til brug på et senere tidspunkt.

Men angribere gør nu i stigende grad brug af en kombination af malware-baseret web-injektion og server-hostede scripts til at foretage svindeloverførsler i realtid under aktive netbank-sessioner, advarer McAfee og Guardian Analytics i deres fælles rapport (pdf).

Denne form for automatiserede angreb - som analytikerne fra McAfee og Guardian Analytics kalder "Operation High Roller" - blev først observeret i Italien, Tyskland og Nederlandene. Men siden marts er de også blevet iagttaget i Sydamerika og USA.

Ved at ekstrapolere fra dataene indsamlet i forbindelse med de europæiske angreb estimerer sikkerhedseksperterne, at datakriminelle i alt har forsøgt at stjæle mellem 446 millioner og 14,87 milliarder kroner ved hjælp af disse automatiserede teknikker til netbankssvindel.

Går efter de rige

Sådanne angreb er som regel rettet mod private individer og virksomheder med mange penge på kontoen, påpeger analytikerne.

"Ofrene i USA er alle virksomheder med bankkonti med en minimumsaldo på adskillige millioner dollar."

De automatiserende scripts gør det også muligt at omgå tofaktor-autentifikation, som ellers implementeres af bankerne af sikkerhedshensyn

Malwaren griber ind i autentifikations-processen og logger det engangskodeord, der generes af den hardware-token, som ofret har fået udleveret af banken, og bruger det til at udføre svindel i baggrunden, alt imens brugeren blot får vist en "vent venligst"-meddelelse på skærmen.

"At de har slået tofaktor-autentifikation, der anvender fysiske enheder, er et væsentligt gennembrud for svindlerne," påpeger analytikerne. "De finansielle institutioner er nødt til at tage denne innovation meget alvorligt, især i lyset af at teknikken kan udvides til andre former for fysisk sikkerhedsudstyr."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S