Kamera-ejere betaler for musikkopiering

Hukommelseskort, som bruges i digitale kameraer, er pålagt afgifter fra Copy-Dan, fordi kortene også bruges i MP3-afspillere. Men afgiften rammer ved siden af, mener folk i fotobranchen, for kun en meget lille andel af kortene bliver brugt til at lagre musik på.

I øjeblikket betaler ejere af digitalkameraer afgift til Copy-Dan, hver gang de køber et hukommelseskort til at lagre deres egne billeder på.

Kortene anvendes nemlig også i nogle typer mp3-afspillere, og derfor er de små hukommelseskort pålagt en afgift på fire kroner.

Afgiften bruges til at udbetale kompensationer til kunstnere, som typisk rammes af piratkopiering.

- Afgiften rammer ved siden af, når den bliver pålagt et lagrings-medie, som primært bliver brugt til andre formål, mener Hans Venshøj Poulsen. Han importerer kameraer og sidder i bestyrelsen for Fotobranchens Leverandørforening.
Hans Venshøj Poulsen skønner, at under 10 procent af de hukommelseskort, som danskerne køber, bliver brugt i mp3-afspillere. Derfor mener han, at man bør se på, hvilke formål de enkelte typer kort benyttes til.

Flere kameraer i Danmark

Kortene kan kun bruges i nogle typer af mp3-afspillere, og der er et forsvindende lille antal mp3-afspillere i Danmark i forhold til, at danskerne i år ventes at købe 300.000 digitalkameraer.

Sidste år blev der solgt 10.000 ifølge Brancheorganisationen Forbrugerelektronik solgt 10.000 mp3-afspillere herhjemme, men ikke alle benytter de hukommelseskort, som er pålagt afgift. Brancheorganisationens direktør, Allan Bugge, finder afgiften urimelig. Han mener, at afgiften burde udregnes efter, hvor mange hukommelseskort der rent faktisk bruges til at lagre musik på.

Afgiften på hukommelseskort blev indført i 1991, samtidig med afgifterne på andre medier, blandt andet dvd-medier. Indtil nu har afgiften været sat efter, hvor mange minutters lyd eller billede mediet kan lagre.

Men efter de nye regler, som trådte i kraft i sidste uge, betales der en fast pris, fire kroner, for hvert medium uanset størrelse. Kunder, der køber hukommelseskort, kan søge om at blive fritaget for afgiften, hvis de kan dokumentere, at de ikke vil lagre ophavsretsbeskyttet materiale på dem.

Ifølge Hans Venshøj Poulsen benyttes ordningen stort set ikke til hukommelseskort, fordi de fire kroner ikke er besværet værd.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Købstædernes Forsikring

Vil du være 1st. Level Supporter i Købstædernes Forsikring?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT