Microsoft lapper kritiske fejl i Internet Explorer 9

Microsoft har lappet 16 sikkerhedshuller, heriblandt et i Windows, der er blevet udnyttet i flere uger, og to i Internet Explorer 9 i årets første back-to-back browseropdatering.

Artikel top billede

Ud af tirsdagens ni sikkerhedsopdateringer blev tre vurderet som kritiske (Microsofts højeste trusselskategori), mens de andre betegnes som vigtige.

Sårbarhederne gælder alle versioner af Windows, Office 2003, 2007 og 2010 på Windows, Office til Mac 2011 og IE9, Microsofts nyeste browser, som selskabet har udråbt til at være den mest sikre.

Som forventet har Microsoft også rettet en fejl i XML Core Services (MSXML). Denne MSXML-sårbarhed er i flere uger blevet aktivt udnyttet i målrettede angreb mod blandt andet rumfarts- og forsvarsindustrien.

Microsoft erkendte angrebene for næsten en måned siden, men på trods af eksperters råd, ventede de med at rette fejlene til denne uge.

Microsoft har længe kun udsendt IE-odateringer hver anden måned tempo, men det er slut nu.

"Vi har øget vores Internet Explorer-ressourcer, så vi er i stand til at frigive en opdatering i løbet af en måned i stedet," siger Yunsun Wee, direktør i Microsofts Trustworthy Computing-gruppe, på Microsofts Security Response Center-blog.

Andre browsere, blandt andre Googles Chrome og Mozillas Firefox, er blevet lappet langt hyppigere end hver anden måned: Chrome ofte modtager flere sikkerhedsopdateringer hver måned, mens sårbarheder i Firefox typisk lappes hver sjette uge.

Julis sikkerhedsopdateringer kan downloades og installeres via Microsoft Update og Windows Update Services, samt gennem Windows Server Update Services (WSUS).

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S