Fyringer trods dansk udviklingssucces

Danske teleingeniører har udviklet det hurtigst sælgende produkt for amerikanske Tellabs nogensinde. Alligevel er der fyresedler på vej til 100 af dem, for ifølge direktøren er det nødvendigt at komme ned på et mere normalt investeringsniveau.

I sig selv er den pressemeddelelse, som Tellabs, amerikanske producent af netværksudstyr til teleselskab, udsendte tirsdag, langt fra usædvanlig. "Danske Ingeniører bag salgssucces", lød overskriften.

Tellabs danske ingeniører har udviklet en switch til teleselskabernes optiske netværk, som et mexicansk teleselskab har købt stort ind af, og den danske direktør, Peter Vierick, taler jublende om "det hurtigst sælgende nye produkt i Tellabs historie".

Der er bare det ved, at mange af de ingeniører, som har udviklet succesen, ikke har noget som helst at juble over. På trods af det fremragende salg fyrer Tellabs nemlig 100 af de 350 medarbejdere i Danmark.

Peter Viereck kan selv godt se det paradoksale i situationen, men han finder det alligevel ikke mærkeligt, at der bliver skåret ned i Danmark.

- Hele Tellabs er gået fra 10.000 medarbejdere i 2000 til 3000 medarbejdere, når de bebudede nedskæringer er gennemført. Da vi i 1999 blev overtaget af Tellabs, var der 330 medarbejdere i Danmark. Når fyringerne er gennemført, er vi stadig 250 tilbage, forklarer han.

Derfor mener Peter Viereck heller ikke, at der er tale om, at Tellabs fyrer danske udviklere, som har været i stand til at skabe stor indtjening til virksomheden i stedet for at investere i, at de også kan præstere det i fremtiden.

- Vi er nødt til at få investeringerne i Danmark ned på et mere normalt niveau, siger Tellabs-direktøren.

Han vurderer, at de danske investeringer har været dobbelt så høje som normalt for den type selskaber. På den baggrund finder han det ikke mærkværdigt, at Tellabs-koncernen vælger at høste indtjeningen fra sin investering i Danmark, uden at geninvestere store dele af den her i landet.

Den switch, som de danske Tellabs-ingeniører har udviklet, gør det muligt for teleselskaberne at udnytte deres investering i kraftige netværk ved at samle mange typer af datatrafik. Blandt andet kan switchen håndtere Ethernet, som virksomhederne i forvejen benytter på deres lokale netværk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS