Microsoft: Slå selv sporing af din adfærd til i Explorer

Microsoft fjerner automatisk funktion til at spore brugernes adfærd på nettet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft melder, at man som bruger på Windows 8 i forbindelse med første gang man starter styresystemet vil få mulighed for at ændre den såkaldte Do Not Track-privatlivsfunktion i Internet Explorer 10 (IE10), der som standard vil være slået til.

Do Not Track-indstillingen (DNT) signalerer, om brugerne ønsker, at annoncører og websites skal have mulighed for at spore deres adfærd på nettet eller ej.

Alle fem større browsere - Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera og Safari - kan sende et sådan DNT-signal.

Først slået til som standard

I maj offentliggjorde Microsoft, at DNT ville være slået til som standard i IE10.

Det har ikke ændret sig - hvis ikke brugeren ændrer nogen indstillinger, vil funktionen stadig være slået til .

Men Microsofts privacy-direktør meddeler, at kunderne vil kunne ændre indstillingen under opsætningen, hvis de ønsker det.

"DNT vil blive slået til i 'Express Settings'-delen af Windows 8-opsætningsoplevelsen," fortæller Microsofts privacy-direktør, Brendon Lynch, i et blogindlæg.

"Der vil kunderne også få mulighed for at vælge 'Customize', hvorved de let vil kunne slå DNT fra, hvis de ønsker det."

Ligesom i tidligere versioner vil man i Windows 8 blive præsenteret for nogle valgmuligheder, første gang man tænder for styresystemet.

Kan selv slå indstillinger fra

Går man som bruger blot videre i opsætningen uden aktivt at vælge, at man vil tilpasse noget, bruges Microsofts standardindstillinger heriblandt for DNT.

"Ved at bruge Customize-tilgangen vil brugerne selv kunne slå et antal indstillinger til og fra heriblandt indstillingen for DNT-signalet," udpensler Lynch.

Vælger brugerne at acceptere Microsofts standardindstillinger i opsætningen af Windows 8, vil de blive præsenteret for, hvad Lynch kalder en "iøjefaldende meddelelse" med en besked om, at DNT er slået til i IE10.

"Microsoft slår Do Not Track til som standard i IE10 på Windows 8, men gør det muligt at tilpasse indstillingen i opsætningen, første gang man kører styresystemet. Det kan man dårligt argumentere imod," siger Jonathan Mayer i et indlæg på Twitter .

Mayer, der i dag er forsker ved Stanfords Center for Internet and Society (CIS), er den ene af de to studerende fra Stanford, der opfandt det http-header-koncept, der anvendes i browsere til at signalere brugerens ønske om ikke at blive sporet. Han er også aktiv i Worldwide Web Consortiums (W3C) debatter med hensyn til standardisering af implementeringen af DNT.

Tidligere har flere af Microsofts konkurrenter klaget over, hvordan selskabet strukturerer disse hurtigindstillinger og har især hæftet sig ved, at det kun er ganske få brugere, der vælger at tilpasse opsætningen.

Lynch påpeger, at det er feedback, der har fået Microsoft til at fremlægge klart og tydeligt, hvordan IE10 vil håndtere DNT.

"Siden maj har vi gennemført yderligere forbrugerundersøgelser, der bekræfter en stærk tilslutning til vores tilgang til DNT, der sætter forbrugernes privatliv i første række," fortæller Lynch.

"Vi har desuden diskuteret vores perspektiv med mange interesserede parter, som ønsker at lære mere om, hvordan vores kunders første oplevelse med og håndtering af DNT-indstillingen i IE bliver."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos