Microsoft: Slå selv sporing af din adfærd til i Explorer

Microsoft fjerner automatisk funktion til at spore brugernes adfærd på nettet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft melder, at man som bruger på Windows 8 i forbindelse med første gang man starter styresystemet vil få mulighed for at ændre den såkaldte Do Not Track-privatlivsfunktion i Internet Explorer 10 (IE10), der som standard vil være slået til.

Do Not Track-indstillingen (DNT) signalerer, om brugerne ønsker, at annoncører og websites skal have mulighed for at spore deres adfærd på nettet eller ej.

Alle fem større browsere - Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera og Safari - kan sende et sådan DNT-signal.

Først slået til som standard

I maj offentliggjorde Microsoft, at DNT ville være slået til som standard i IE10.

Det har ikke ændret sig - hvis ikke brugeren ændrer nogen indstillinger, vil funktionen stadig være slået til .

Men Microsofts privacy-direktør meddeler, at kunderne vil kunne ændre indstillingen under opsætningen, hvis de ønsker det.

"DNT vil blive slået til i 'Express Settings'-delen af Windows 8-opsætningsoplevelsen," fortæller Microsofts privacy-direktør, Brendon Lynch, i et blogindlæg.

"Der vil kunderne også få mulighed for at vælge 'Customize', hvorved de let vil kunne slå DNT fra, hvis de ønsker det."

Ligesom i tidligere versioner vil man i Windows 8 blive præsenteret for nogle valgmuligheder, første gang man tænder for styresystemet.

Kan selv slå indstillinger fra

Går man som bruger blot videre i opsætningen uden aktivt at vælge, at man vil tilpasse noget, bruges Microsofts standardindstillinger heriblandt for DNT.

"Ved at bruge Customize-tilgangen vil brugerne selv kunne slå et antal indstillinger til og fra heriblandt indstillingen for DNT-signalet," udpensler Lynch.

Vælger brugerne at acceptere Microsofts standardindstillinger i opsætningen af Windows 8, vil de blive præsenteret for, hvad Lynch kalder en "iøjefaldende meddelelse" med en besked om, at DNT er slået til i IE10.

"Microsoft slår Do Not Track til som standard i IE10 på Windows 8, men gør det muligt at tilpasse indstillingen i opsætningen, første gang man kører styresystemet. Det kan man dårligt argumentere imod," siger Jonathan Mayer i et indlæg på Twitter .

Mayer, der i dag er forsker ved Stanfords Center for Internet and Society (CIS), er den ene af de to studerende fra Stanford, der opfandt det http-header-koncept, der anvendes i browsere til at signalere brugerens ønske om ikke at blive sporet. Han er også aktiv i Worldwide Web Consortiums (W3C) debatter med hensyn til standardisering af implementeringen af DNT.

Tidligere har flere af Microsofts konkurrenter klaget over, hvordan selskabet strukturerer disse hurtigindstillinger og har især hæftet sig ved, at det kun er ganske få brugere, der vælger at tilpasse opsætningen.

Lynch påpeger, at det er feedback, der har fået Microsoft til at fremlægge klart og tydeligt, hvordan IE10 vil håndtere DNT.

"Siden maj har vi gennemført yderligere forbrugerundersøgelser, der bekræfter en stærk tilslutning til vores tilgang til DNT, der sætter forbrugernes privatliv i første række," fortæller Lynch.

"Vi har desuden diskuteret vores perspektiv med mange interesserede parter, som ønsker at lære mere om, hvordan vores kunders første oplevelse med og håndtering af DNT-indstillingen i IE bliver."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Se alle vores events inden for it

    Shure Scandinavia A/S

    Senior DevOps Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job