Nye IT-stjerner på den amerikanske børs

Der er lovende udsigter for børs-aspiranter til den amerikanske Nasdaq-børs. De 22 nyintroducerede IT-virksomheder fra i år er gennemsnitligt steget 28 procent. Men det er ikke alle, der har set stigninger, og dotcom-boblen kommer næppe igen, påpeger en analytiker.

Efter et par år med færre og mindre spektakulære børsintroduktioner end i dotcom-dagene er der igen lovende udsigter for teknologivirksomheder med børs-ambitioner. Det skriver nyhedstjenesten Cnet.

Ifølge en rapport fra analyseselskabet Thomson Financial har de IT-aktier, som er blevet børsnoteret på den amerikanske teknologibørs Nasdaq i indeværende år, nemlig vist særdeles respektable stigninger, gennemsnitligt 28 procent.

Nogle har endda klaret sig væsentligt bedre. Selskabet Ipayment, som blev børsintroduceret i maj, er steget med 85 procent.

- Mere end halvdelen af årets introduktioner er kommet på markedet til en pris i den høje ende af deres oprindelige pris-interval, siger Richard Peterson, Thomson Financials chefanalytiker, til Cnet.

Solide selskaber med profit

Det er godt nyt for selskaber som Google, der forventes at gå på børsen i 2004.

Til gengæld er der også en tredjedel af den flok, som nu handles til priser under deres introduktionsniveau.

Der er kommet 22 nye IT-selskaber på Nasdaq-børsen i indeværende år, heraf de 19 i det seneste halvår, og Richard Peterson forventer en pæn flok af nye introduktioner i den kommende tid.

Fælles for de nye introduktioner er, at selskaberne har flere år på bagen, har en ledende position på et nicheområde, og er profitable før børsnoteringen.

- Disse selskaber har en fantastisk finansiel profil, og der er en bredere vifte af sektorer. Investorer hopper ikke bare på et selskab, fordi det er i en populær sektor, siger Richard Peterson til nyhedstjenesten.

Analytikeren tror dog ingenlunde, at man vil se en gentagelse af det galoperende marked, der eksisterede, lige inden dotcom-boblen brast.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect