Microsoft advarer: Pas på ny VPN-sårbarhed

Microsoft advarer: Der er mulighed for angreb, der sigter efter tyveri af dine adgangskoder til de trådløse netværk.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft advarer brugere af Windows om muligheden for såkaldte man-in-the-middle-angreb, der er i stand til at stjæle adgangskoder til visse trådløse netværk og VPN'er (virtuelle private netværk).

Selskabet har dog ikke i sinde at udgive nogen sikkerhedsopdatering for at løse problemet.

Sikkerhedsmeddelelsen fra i mandags er Microsofts reaktion på en offentliggørelse for nogle uger siden fra sikkerhedseksperten Moxie Marlinspike under sikkerhedskonferencen Defcon.

I et blogindlæg få dage efter hans præsentation ved Defcon forklarer Marlinspike, hvorfor han er så interesseret i MS-CHAP v2 (Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol version 2). "Selvom det er en aldrende protokol, der kritiseres vidt og bredt, er den stadig i ret udbredt anvendelse," siger Marlinspike. "Navnlig anvendes den i PPTP VPN'er og bruges også ret udbredt i WPA2 Enterprise-miljøer."

Samtidig offentliggjorde Marlinspike værktøjet Chapcrack, der parser data for adgangskoder krypteret med MS-CHAP v2, som det derefter afkoder ved hjælp af servicen CloudCracker, der bruges af for eksempel penetrationstestere til at knække adgangskoder.

Microsoft erkender problemet.

"En angriber, der med succes udnytter disse kryptografiske svagheder, kan få adgang til brugeroplysninger," står der i Microsofts sikkerhedsmeddelelse.

"Disse brugeroplysninger kan derefter blive genbrugt til at give angriberen adgang til netværksressourcer og angriberen kan foretage enhver handling, som den pågældende bruger kan foretage på en given netværksressource."

Indbygget løsning

MS-CHAP v2 bruges til at godkende brugere i PPTP-baserede (Point-to-Point Tunneling Protocol) VPN'er. Windows har en indbygget implementering af PPTP.

For at kunne bruge Chapcrack skal en angriber først opsnappe datapakker, der overføres via VPN eller Wi-Fi.

Det mest sandsynlige scenarie er spoofing af et legitimt trådløst hotspot såsom i en lufthavn for at sniffe sig frem til VPN- eller anden trafik, som derefter kan opsnappes.

Men Microsoft kommer ikke til at udgive en opdatering, der lukker sårbarheden.

"Dette er ikke en sikkerhedssårbarhed, der kræver, at Microsoft udgiver en sikkerhedsopdatering," står der i sikkerhedsmeddelelsen fra i mandags.

Sådan bør du gøre som it-administrator

"Dette problem er på grund af kendte kryptografiske svagheder i MS-CHAP v2-protokollen og løses ved at implementere konfigurationsændringer."
Microsoft anbefaler, at man som it-administrator tilføjer PEAP (Protected Extensible Authentication Protocol) for at sikre adgangskoder til VPN-sessioner.

Et support-dokument fra Microsoft beskriver, hvordan man konfigurerer servere og klienter til PEAP.

Som Marlinspike bemærker, stammer MS-CHAP v2 helt tilbage fra Windows NT SP4 og Windows 98 og er for flere år siden blevet stemplet som usikker, hovedsagelig fordi protokollen er sårbar overfor såkaldte ordbogsangreb, hvor hackere afprøver et stort antal mulige adgangskoder.

Windows 7 understøtter MS-CHAP v2 ligesom Windows XP og Vista samt Windows Server 2003, Server 2008 og Server 2008 R2 gør.

Mindst siden 2007 med udgivelsen af AsLEAP 2.1 har der været værktøj tilgængelige til at knække MS-CHAP v2.

Microsoft påpeger, at selskabet ikke har observeret et eneste angreb, der gør brug af Marlinspikes Chapcrack.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S