Eurotrust-direktør vil være iværksætter

Brian Mertz Pedersen forlader posten som daglig leder i Eurotrust, fordi han vil være iværksætter igen. Han afviser, at turbulensen omkring selskabet er en faktor i hans afsked. Også finansdirektør Bertel Jensen forlader Eurotrust, og stifter Aldo Petersen overtager den daglige ledelse.

Den hidtidige daglige leder af sikkerhedsselskabet Eurotrust, Brian Mertz Pedersen, forlader sin stilling, fordi han igen vil til at starte egen virksomhed.

Hans afsked med selskabet blev planlagt i sommer efter aftale med stifter Aldo Petersen.

- Jeg vil gerne være iværksætter igen, og efter en samtale med Aldo Petersen blev vi enige om, at jeg skulle stoppe i virksomheden, men skulle gøre nogle ting færdige først, herunder salget af vores hosting-del og Eurotrust Netvaulting, siger Brian Mertz Pedersen.

Begge frasalg blev en realitet i oktober, hvor den københavnske hosting- og udviklingsvirksomhed Mondo købte datterselskabet Eurotrust Secure Hosting. En uge senere blev det Eurotrust Netvaultings tur, da selskabet blev slugt af fynske Munk IT.

Brian Mertz Pedersen afviser, at afskeden med Eurotrust har forbindelse til de seneste års tumult omkring virksomheden og selskabets stifter og øverste leder, Aldo Petersen.

- Der har været meget presseomtale af os de seneste par år, og det påvirker selvfølgelig virksomheden og medarbejderne negativt, men det har ikke været en årsag til, jeg har truffet beslutningen, siger han og tilføjer:

- Jeg har været meget tilfreds med samarbejdet med ledelsen, herunder Aldo Petersen og bestyrelsesformand Karoly Nehmet.

På trods af, at selskabet har kørt med milliontab, betegner han udviklingen i omsætning og antal ansatte som positiv.

Aldo Petersen, der i september flyttede tilbage til Danmark efter et år i Schweiz, overtager igen den daglige ledelse af Eurotrust.

Det bliver uden finansdirektør Bertel Jensen, som også stopper i selskabet. Han tog med Aldo Petersen til Schweiz for at opbygge en afdeling i alpelandet. Den plan virkede dog ikke og den schweiziske forretning er lukket igen.

- Både Eurotrust og jeg har været meget glade for den enorme indsats Brian Mertz Pedersen og Bertel Jensen har lagt i selskabet. Dermed har vi sikret Eurotrust sundt forretningsgrundlag i forhold til fremtidig vækst, siger Aldo Petersen.

I stedet for Bertel Jensen bliver Søren Degn, som har været i selskabet siden 2001, finansdirektør.

Brian Mertz Pedersen har allerede affyret startskudet for sin nye virksomhed, Marketman, som han stifter sammen med kompagnonen Kristian Rasmussen. Selskabet skal assistere andre virksomheder med salgs- og marketingsaktiviteter og satser på kunder inden for IT-branchen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere