Stor dansk teleoperatør udsat for phishing-forsøg

Stor dansk teleoperatør sætter alle sejl for at blokere for phishing-mails, som mange af selskabets kunder i øjeblikket modtager.

Artikel top billede

Læs også:
Internet-fup slår alle rekorder - sådan går du fri

Her er hackernes yndlings-mål

Telias kunder udsættes i øjeblikket for et phishing-fupnummer. Det skriver teleoperatøren på deres nyhedsside.

Virksomheden vil nu sætte en stopper for svindlerne ved at lukke to phishing-sider, der er hostet i USA.

Dele af Telias kunder har modtaget en e-mail fra kunderservice@telia.dk, som indeholder et link til en phishing-side, hvor kunderne bliver bedt om at indtaste en formular med CPR-nummer og Dankort-kontooplysninger.

"Mailen er ikke udsendt af Telia, og vi opfordrer til, at mailen slettes. Har du allerede udfyldt formularen med CPR-nummer og kort oplysninger, skal du straks kontakte din bank og spærre kortet." meddeles der via telia.dk

De to websider kan spores til de amerikanske hosting-virksomheder myhostingcompany.com og godaddy.com. Telia har kontaktet de to udbydere og arbejder i øjeblikket på at få lukket to websider.

"Vi arbejder på at stoppe udsendelsen af disse mails." meddeles der via telia.dk

Telia kan ikke forhindre udsendelsen af e-mails

Selvom Telia nedlægger de to phishing-sider, får de mere end svært ved at sætte en stopper for selve udsendelsen af e-mails, som udgiver sig for at være fra telia.dk domænet. Telia har nemlig ikke oprettet nogen SPF-record.

Ved at oprette en SPF-record for telia.dk domænet, vil Telia ellers kunne undgå en del af den spam, som deres kunder udsættes for. SPF-recorden angiver nemlig, hvilke mailservere som ejeren af domænet angiver for at være valide.

Ved afsendelse af e-mails fra domæner med en fastsat SPF-record kan smtp-servere, der modtager e-mails, nemlig kontrollere, at e-mailen er sendt fra en smtp-server, som Telia angiver som værende deres.

Hvordan kan det være, at telia.dk ikke har en spf-record, når teliasonera.com indeholder denne record?

"Vi har ikke angivet en SPF-record for telia.dk, fordi vi vil miste en række funktionaliteter deriblandt mailforwarding," siger Brian Schultz, der er Head of Service Assurance Applications for Telia.

Selvom Telia i dag ikke har SPF-record for telia.dk, så vil virksomheden alligevel tilføje dette i nærmeste fremtid.

"Alle vores domæner vil blive gennemgået i nærmeste fremtid, og jeg forventer, at telia.dk får en SPF-record" siger Brian Schultz.

Læs også:
Internet-fup slår alle rekorder - sådan går du fri

Her er hackernes yndlings-mål

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect