Stor dansk teleoperatør udsat for phishing-forsøg

Stor dansk teleoperatør sætter alle sejl for at blokere for phishing-mails, som mange af selskabets kunder i øjeblikket modtager.

Artikel top billede

Læs også:
Internet-fup slår alle rekorder - sådan går du fri

Her er hackernes yndlings-mål

Telias kunder udsættes i øjeblikket for et phishing-fupnummer. Det skriver teleoperatøren på deres nyhedsside.

Virksomheden vil nu sætte en stopper for svindlerne ved at lukke to phishing-sider, der er hostet i USA.

Dele af Telias kunder har modtaget en e-mail fra kunderservice@telia.dk, som indeholder et link til en phishing-side, hvor kunderne bliver bedt om at indtaste en formular med CPR-nummer og Dankort-kontooplysninger.

"Mailen er ikke udsendt af Telia, og vi opfordrer til, at mailen slettes. Har du allerede udfyldt formularen med CPR-nummer og kort oplysninger, skal du straks kontakte din bank og spærre kortet." meddeles der via telia.dk

De to websider kan spores til de amerikanske hosting-virksomheder myhostingcompany.com og godaddy.com. Telia har kontaktet de to udbydere og arbejder i øjeblikket på at få lukket to websider.

"Vi arbejder på at stoppe udsendelsen af disse mails." meddeles der via telia.dk

Telia kan ikke forhindre udsendelsen af e-mails

Selvom Telia nedlægger de to phishing-sider, får de mere end svært ved at sætte en stopper for selve udsendelsen af e-mails, som udgiver sig for at være fra telia.dk domænet. Telia har nemlig ikke oprettet nogen SPF-record.

Ved at oprette en SPF-record for telia.dk domænet, vil Telia ellers kunne undgå en del af den spam, som deres kunder udsættes for. SPF-recorden angiver nemlig, hvilke mailservere som ejeren af domænet angiver for at være valide.

Ved afsendelse af e-mails fra domæner med en fastsat SPF-record kan smtp-servere, der modtager e-mails, nemlig kontrollere, at e-mailen er sendt fra en smtp-server, som Telia angiver som værende deres.

Hvordan kan det være, at telia.dk ikke har en spf-record, når teliasonera.com indeholder denne record?

"Vi har ikke angivet en SPF-record for telia.dk, fordi vi vil miste en række funktionaliteter deriblandt mailforwarding," siger Brian Schultz, der er Head of Service Assurance Applications for Telia.

Selvom Telia i dag ikke har SPF-record for telia.dk, så vil virksomheden alligevel tilføje dette i nærmeste fremtid.

"Alle vores domæner vil blive gennemgået i nærmeste fremtid, og jeg forventer, at telia.dk får en SPF-record" siger Brian Schultz.

Læs også:
Internet-fup slår alle rekorder - sådan går du fri

Her er hackernes yndlings-mål

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S