Stor dansk teleoperatør udsat for phishing-forsøg

Stor dansk teleoperatør sætter alle sejl for at blokere for phishing-mails, som mange af selskabets kunder i øjeblikket modtager.

Artikel top billede

Læs også:
Internet-fup slår alle rekorder - sådan går du fri

Her er hackernes yndlings-mål

Telias kunder udsættes i øjeblikket for et phishing-fupnummer. Det skriver teleoperatøren på deres nyhedsside.

Virksomheden vil nu sætte en stopper for svindlerne ved at lukke to phishing-sider, der er hostet i USA.

Dele af Telias kunder har modtaget en e-mail fra kunderservice@telia.dk, som indeholder et link til en phishing-side, hvor kunderne bliver bedt om at indtaste en formular med CPR-nummer og Dankort-kontooplysninger.

"Mailen er ikke udsendt af Telia, og vi opfordrer til, at mailen slettes. Har du allerede udfyldt formularen med CPR-nummer og kort oplysninger, skal du straks kontakte din bank og spærre kortet." meddeles der via telia.dk

De to websider kan spores til de amerikanske hosting-virksomheder myhostingcompany.com og godaddy.com. Telia har kontaktet de to udbydere og arbejder i øjeblikket på at få lukket to websider.

"Vi arbejder på at stoppe udsendelsen af disse mails." meddeles der via telia.dk

Telia kan ikke forhindre udsendelsen af e-mails

Selvom Telia nedlægger de to phishing-sider, får de mere end svært ved at sætte en stopper for selve udsendelsen af e-mails, som udgiver sig for at være fra telia.dk domænet. Telia har nemlig ikke oprettet nogen SPF-record.

Ved at oprette en SPF-record for telia.dk domænet, vil Telia ellers kunne undgå en del af den spam, som deres kunder udsættes for. SPF-recorden angiver nemlig, hvilke mailservere som ejeren af domænet angiver for at være valide.

Ved afsendelse af e-mails fra domæner med en fastsat SPF-record kan smtp-servere, der modtager e-mails, nemlig kontrollere, at e-mailen er sendt fra en smtp-server, som Telia angiver som værende deres.

Hvordan kan det være, at telia.dk ikke har en spf-record, når teliasonera.com indeholder denne record?

"Vi har ikke angivet en SPF-record for telia.dk, fordi vi vil miste en række funktionaliteter deriblandt mailforwarding," siger Brian Schultz, der er Head of Service Assurance Applications for Telia.

Selvom Telia i dag ikke har SPF-record for telia.dk, så vil virksomheden alligevel tilføje dette i nærmeste fremtid.

"Alle vores domæner vil blive gennemgået i nærmeste fremtid, og jeg forventer, at telia.dk får en SPF-record" siger Brian Schultz.

Læs også:
Internet-fup slår alle rekorder - sådan går du fri

Her er hackernes yndlings-mål

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos