Trojaner rammer Linux-maskiner for fuld kraft

Efter lang tids helle er open source-platformen nu også mål for malware.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nu viser det sig, at malware-forfattere alligevel kan finde på at gå efter Linux.

Det russiske it-sikkerhedsfirma Dr Web har offentliggjort at have opdaget en listig trojaner, der stjæler adgangskoder på open source-platformen og på Mac OS X.

Der er indtil videre ikke mange tekniske detaljer tilgængelige om Wirenet.1's drift og om hvordan den spreder sig, men firmaet oplyser, at denne bagdør går efter adgangskoder indtastet i browserne Opera, Firefox, Chrome og Chromium samt i applikationer såsom Thunderbird, SeaMonkey og Pidgin.

Kopierer sig selv

Under Linux kopierer den sig selv til mappen ~ / WIFIADAPT, før den forsøger at oprette forbindelse til sin kommando og kontrol-server på 212.7.208.65 ved hjælp af en kanal krypteret med AES.

Det giver i det mindste en enkel måde at blokere dens kommunikation og mulighed for at modtage nye instruktioner.

Dr Web blev internationalt kendt tidligere i år efter at have rapporteret om den famøse trojaner Flashback, der ramte Mac-brugerne i en målestok uden fortilfælde.

Effekt på Windows er ukendt

Det står ikke klart, om Wirenets krydsplatforme egenskaber rækker udover OS X og Linux og gør det muligt for den også at trænge ind i Windows-systemer.

Det kan være, at bagmændene aktivt forsøger at undgå opmærksomhed fra de store leverandører af sikkerhedssoftware ved at holde sig fra Microsofts styresystem.

Malware, der rammer på tværs af platforme, er stadig relativt sjælden.

Angreb via Java

Den mest udbredte teknik er at angribe via Java eller andre browserudvidelser, der findes til stort set alle platforme.

Malware, der specifikt er designet til at stjæle adgangskoder fra Linux-systemer, er dog næsten aldrig hørt om før.

Det kan dog være, at det vil ændre sig efter denne opdagelse.

"Vi har ikke tydelige beviser for, at den udnytter Java. Så vidt jeg ved, så gør den ikke. Denne fil blev modtaget fra Virustotal," fortæller analytiker Igor Zdobnov fra Dr Web.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec