Indbrud hos sikkerhedsfirma

Sikkerhedsselskabet Eurotrust fik besøg af indbrudstyve nytårsnat. Politiet afviser forlydender i en diskussionsgruppe om, at der er stjålet computere med følsomme oplysninger.

Gennem en knust rude fandt indbrudstyve vej til sikkerhedsfirmaet Eurotrust to gange i løbet af nytårsnat, og begge gange var Gladsaxe Politi uden held ude for at lede efter de ubudne gæster.

Ifølge vicekriminalinspektør Claus Hilborg ved Gladsaxe Politi har Eurotrust efter indbruddet meldt én bærbar computer og én projektor stjålet, og ifølge ham er der ingen tegn på eventuel industrispionage.

- Set fra vores og fra virksomhedens side er det selvfølgelig beklageligt, men den type indbrud er dusinvare, og der er ikke noget, der tyder på et særligt professionelt tilsnit, siger Claus Hilborg.

Ifølge et indlæg i portalen Yahoos diskussionsforum om Eurotrust blev der dog stjålet flere computere, som indeholdt "følsomme" informationer.

- Informationer om kunder blev stjålet, står der blandt andet i Yahoo-diskussionsgruppen.

Det har ikke været muligt for Computerworld Online at få yderligere information om indbruddet ud af ledelsen i Eurotrust, som ikke ønsker at tale med redaktionen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly