Konkurser truer it-branchens omdømme

En række højt profilerede it-krak i 2003, hvor aktiviteter er blevet solgt umiddelbart før konkursen, får nu distributørerne til at råbe vagt i gevær. De frygter, at branchens omdømme lider skade.

En stribe konkurser i den danske it-branche koster hele branchens troværdighed. Det skyldes, at alle aktiver og medarbejdere blev solgt eller lagt over i andre selskaber umiddelbart inden konkursen.

Gælden parkeres derimod i det gamle selskab, og nu er det ved at blive for grelt. Det siger formanden for distributørernes udvalg i IT-Brancheforeningen, Ole Eklund, til bladet Computer Reseller News (CRN).

Det sker på baggrund af en række opsigtsvækkende konkurser i 2003 i selskaber som A-team, Itectum, Websales og Hans Tørsleff Management.

Presset branche - flosset moral

Leverandørerne kommer ofte i klemme som kreditorer i den type konkurser, og direktør i distributørvirksomheden Scribona, Jens Viggo Rasmussen, kalder det "et alvorligt brancheproblem".

- I en tid, hvor branchen er så presset, får moralen måske et ekstra tryk. Det er et problem, som jeg ikke tror kan løses, uden at der kommer lovgivning ind over, siger han til CRN.

Også Pernille Bigaard, formand for foreningen af de kuratorer, der fører tilsyn med konkurser, betegner det i bladet som "uetisk", hvis en virksomhed frasælger aktiviteter umiddelbart før en konkurs, uden at kreditorerne tages med på råd.

Ole Eklund vil nu tage emnet op til diskussion i IT-Brancheforeningen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS