Danmark fører på digitale borgerydelser

Danmark er europamester, når det gælder om at investere i digital borgerservice. Når de forventede kommunesammenlægninger kommer, vil det betyde endnu større investeringer på området, forudser IDC.

Vækstraten i systemer til digital selvbetjening og kontakt med det offentlige ligger på gennemsnitlig knap ni procent om året, og det gør Danmark til det europæiske land, som har mest fart på, når det gælder om at sætte strøm til servicen over for borgere og virksomheder. Det viser en analyse fra IDC.

Det offentlige danske it-marked har været attraktivt, fordi det er mindre konjukturfølsomt end den private sektor, men det er også et meget konkurrencepræget marked, hvor eksempelvis KMD og CSC konstant forsøger at gøre indhug i hinandens markeder.

IDC forventer, at Danmark vil beholde en førerposition i udviklingen af de digitale ydelser fra det offentlige i de kommende fire år - ikke mindst på grund af de forventede kommune-sammenlægninger, der måske vil følge i kølvandet på Strukturkommissionens betænkning, som udkommer fredag.

It-justeringer efter sammenlægning

IDC forventer, at resultatet af det arbejde, der i øjeblikket foregår i Strukturkommissionen og som forventes at resultere i færre og større kommunale enheder, for alvor vil sætte sit aftryk i it-budgetterne, når vi når til 2006 og 2007.

- Vi tror, at processen med at blive enige om formen vil tage lang tid. Men når det gælder hvem, der skal lægges sammen, vil det gå stærkt, for vores snak med kommunerne tyder på, at forhandlingerne allerede er i gang, siger Mette Ahorlu, analytiker hos IDC.

Derfor forventer hun, at man vil være klar til at lave de fornødne it-justeringer om to til tre år, og at investeringerne derfor vil tage fart til den tid.

De nye offentlige konstellationer kan samtidig betyde, at der åbnes for, at nye spillere kommer til at gøre sig gældende på markedet, mener IDC.

FESD sætter standarden

Samtidig forventer IDC, at udbuddet om et fællesoffentligt sags- og dokument-håndteringssystem (FESD) vil komme til at sætte standard for, hvordan man kommer til at integrere de forskellige offentlige systemer, som skal smelte sammen i forbindelse med eksempelvis kommune-sammenlægningerne.

- Men vi tror ikke, at det vil betyde, at kun vinderen får markedsandele. Selv om der er nogle leverandører, der allerede er ude af udbuddet, tror vi, at de kommer til at levere alligevel baseret på de standarder, som FESD-udbuddet fastlægger, siger Mette Ahorlu




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere