Microsoft forlænger rettelser til Windows 98

Efter kritik især i USA har Microsoft forlænget supporten på Windows 98 med halvandet år, hvor der også vil udkomme sikkerhedsrettelser. Herhjemme vil der også være forlænget dansk support, men Microsofts produktchef har ikke følt noget pres fra kunderne.

Med slutningen af denne måned skulle det egentlig have været slut med rettelser til nyopdagede sikkerhedshuller i Windows 98.

Men efter massiv kritik har softwaregiganten skiftet mening og forlænger support-levetiden til sommeren 2006.

Det betyder, at også de mange danske brugere af Windows 98 fortsat vil kunne lukke sikkerhedshullerne på deres maskine.

Microsoft siger dog ikke noget om, i hvilket omfang der vil komme sikkerhedsrettelser. Kun lover softwareselskabet, at det vil tage de "nødvendige skridt" i forbindelse med kritiske sikkerhedsproblemer.

Netop de manglende sikkerhedsrettelser førte Microsoft ud i et stormvejr. Uden rettelser risikerede brugerne, at deres maskiner kom til at stå piv-åbne, og det rammer ikke kun private.

I USA vurderede analysevirksomheden Assetmetrix sent sidste år, at op mod 40 procent af computerne i virksomhederne stadig har Windows 98 som styresystem. Analytikerne anbefalede derfor virksomhederne at koble alle pc'er med Windows 98 fra internet.

Herhjemme anslår produktchef Nis Bank Lorenzen, Microsoft, at kun mellem 10 og 20 procent af virksomhederne har pc'er med Windows 98.

De selskaber vil også kunne købe sig til telefonsupport fra Microsoft frem til 30. juni 2006.

- Men derefter er det også slut. Til den tid vil det være et kuriosum at se virksomheder, der baserer sig på Windows 98, siger Nis Bank Lorenzen.

Han understreger, at de danske kunder ikke har vredet armen om på softwaregiganten for at forlænge supporten.

- Herhjemme har vi faktisk mest følt presset fra journalister. Men danskere skifter nok også oftere ud i softwaren, og vi har brugt megen tid på at kommunikere ud til kunderne om, at supporten sluttede, siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S