Indisk it-gigant kan tage leverancen på Mærsk Drilling

Indisk it-kæmpe kan gennem partneraftale score endnu et dansk prestigefirma som kunde.

Artikel top billede

Læs også:

CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform.

Mærsk Drilling sætter SAP på porten.

Den indiske it-servicegigant Tata TCS er i stilling som underleverandør til den 70 millioner kroner dyre ERP-aftale mellem IFS og Mærsk, som nu fejer SAP af banen hos de danske borebisser.

Hos IFS fortæller en glad administrerende direktør for Skandinavien, Glenn Arnesen, at den indiske it gigant sammen med en række andre partnere er i spil som systemintegrator på det ERP-projekt, som firmaet har vundet hos Mærsk.

IFS offentliggjorde for år tilbage en samarbejdsaftale med Tata TCS. I hvor høj grad den aftale kommer til udbetaling nu, vil Glenn Arnesen ikke afsløre noget om:

"Vi er i en fase nu, hvor vi skal teame op med partnerne i dette projekt. Vi diskuterer med flere af de store globale aktører," siger han.

Kigger på de store

Det er ifølge Glenn Arnesen en del af IFS nye strategi, at firmaet naturligvis selv har konsulentvirksomhed, men for store internationale koncerner vil IFS i større grad end hidtil samarbejde med store globale systemintegratorer, som altså eksempelvis Tata TCS.

"I løbet af nogle uger kommer der en ny pressemeddelelse fra os om, hvem af disse vi vælger at gå sammen med."

Han fortæller, at firmaet har haft samtaler med alle potentilelle underleverandører og træffer afgørelsen om hvem, der får opgaven ud fra en samlet vurdering.

Kæmper mod andre indere

Tata TCS kommer dog også til at konkurrere om IFS' gunst med eksempelvis Mahindra Satyam, der for nyligt har indgået en lignende aftale med IFS, som også arbejder tæt sammen med Accenture i en række lande, fortæller direktøren.

IFS' ERP-system vil efter udrulningen komme til at blive brugt på tværs af alle globale lokationer i Mærsk Drilling, som omfatter blandt andet Brasilien, Mexico og rundt om Nordsøen.

Han fortæller, at IFS selv har været i konkurrence med alle større globale ERP-huse på den nye aftale.

"IFS Danmark er jo en del af IFS Skandinavien. Så Mærsk har jo ikke valgt IFS Danmark, de har valgt en global aktør," siger han.

Derfor er data-replikering en nødvendighed

Baggrunden for at Mærsk vælger IFS og ikke at fortsætte med SAP, er ifølge direktøren selv, at firmaet med leverancer til blandt andet konkurrenten Seadrill har vist løsninger som virker.

Og stabilitet er sammen med muligheden for at replikere data vigtigt, når man er langt til havs på en boreplatform.

"Boreplatformene skal jo have installeret systemer, og det er nødvendigt at kunne replikere data, når satellitforbindelsen går ned. For det gør den ind imellem derude på havet," siger Glenn Arnesen.

Hvorfor Mærsk Drilling dropper SAP kan du læse CIO om her:

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Tata TCS om selskabets mulighed for at vinde kontrakten som underleverandør til Mærsk Drilling.

Læs også:

CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform.

Mærsk Drilling sætter SAP på porten.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS