Dansk pornofilter til mobiltelefoner

De to danske selskaber Enologic og Realtime har udviklet verdens første pornofilter, der kan sætte en stopper for distribution af blandt andet børnepornografiske billeder over mobilnettet på 3G-telefoner.

De to danske virksomheder Realtime og Enologic, der begge har TDC i ejerkredsen, har udviklet verdens første filter til mobiltelefoner, som kan sætte en stopper for pornografiske billedbeskeder.

De to firmaer har allerede et pornofilter til screening af tekstbeskeder i SMS-chatrooms i drift, men nu tager de kampen op mod distribution af uønskede pornografiske billeder og grafik over mobilnettet.

- Potentialet i mobil underholdning på verdensplan er enormt. Men en forudsætning for, at vi kan udnytte dette potentiale, er, at vi sikrer både brugerne og mobilselskaberne mod porno, siger Martin Svensson, udviklingsdirektør i Realtime.

- I dag sælger vi MMS-tjenester i en lang række lande. Ved at gå forrest og tilbyde operatørerne denne løsning giver vi markedet en sikker start, fortsætter han.

Eksplosiv vækst i mobilporno

Pornofilteret giver mulighed for, at mobilselskaberne fuldstændig frasorterer alle beskeder, som indeholder pornografisk eller andet anstødeligt materiale, eller overlader valget til den enkelte bruger.

Hermed kan forældre sikre børnenes telefon, eller arbejdsgiverne kan bestemme, hvad medarbejderne skal bruge mobiltelefonen til.

- Vi har de seneste år set en eksplosiv vækst i distribution af porno via nettet, og vi frygter, at denne trend vil fortsætte inden for mobiltelefoni, siger Henrik Mörch, markedsdirektør for Enologic.

Og de står ikke alene med bekymringen over spredningen af børneporno på nye mobiltelefoner. Senest har Rigspolitiet og Red Barnet råbt vagt i gevær og advaret i mod, at de nye multimedie-mobiltelefoner bliver brugt til udveksling af børneporno.

I Storbritannien overvejer myndighederne at sætte en aldersgrænse på køb af 3G-telefoner, med mindre de kan udstyres med pornofilter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere