E-mailovervågning gælder ikke webmail

Med et nyt lovforslag i hånden kan myndighederne pålægge internetudbydere at gemme mails, hvis afsenderen er mistænkt for kriminalitet. Men lovforslaget gælder ikke webmail-tjenester som Hotmail og Ofir, og derfor får forslaget ikke megen praktisk betydning for opklaring af forbrydelser.

Et lovforslag, der skal gøre det muligt for politiet at gemme indholdet i e-mails og sms-beskeder, får begrænset effekt. Politiet kan nemlig kun bede internetudbydere om at gemme mails, som sendes fra deres egne mailtjenester, skriver Ingeniøren

Dermed er der stadig frit slag for kriminelle til at benytte webmails eller e-mails hos et firma, og derfor giver forslaget ingen reel beskyttelse, mener sikkerhedsekspert Preben Andersen, DK-CERT.

- Loven gælder tilsyneladende kun fastfrysning af e-mail hos internetudbyderne, men en betydelig del af den danske e-mailpost går uden om internetudbyderne. Og hvordan skal man så fange de e-mails, spørger han i Ingeniøren.

Hos webmailtjenesten Ofir er man klar over problemet, men står klar til at hjælpe med opklaringen af forbrydelser.

- Vi har ingen mulighed for at gå ind og se, hvad folk sender til hinanden. Kun hvis vi bliver opmærksomme på en bestemt person, kan vi gå ind og kigge, siger Michael Kjær, markedsdirektør for Ofir, til Ingeniøren.

Han fortæller, at Ofir har et meget tæt samarbejde med politiet i forbindelse med opklaringen af sager.

Lovforslaget behandles i øjeblikket i Folketinget og bliver af menneskerettighedsgrupper og politikere fra oppositionen betegnet som kontroversielt.

Myndighederne får med det nye forslag mulighed for at pålægge internetudbyderne at gemme indholdet i en persons mails og sms-beskeder i op til tre måneder.

Indholdet kan udleveres til politiet til brug i efterforskningen. Dog som udgangspunkt kun, hvis personen sigtes for lovbrud, der giver over seks års fængsel.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura