Aalborg bliver centrum for 4G

Den finske EU-Kommissær Erkki Liikanen åbner et nyt center for mobilforskning i Aalborg i slutningen af måneden. Centeret, der skal forske i 4G-mobilteknologi, støttes af EU-midler, staten og virksomhederne Samsung, RTX Telecom, Siemens, Sonofon og TDC.

Der kommer prominent besøg, når Aalborg Universitet 29. januar slår døren op til et nyt center, der skal bringe Danmark i front inden for forskning i den næste generations mobiltelefoni, 4G.

Den finske EU-kommissær for informationssamfundet, Erkki Liikanen, slår et smut omkring Aalborg for at indvie det nye Center for Tele Infrastruktur (CTIF).

Forskningscenteret, der blandt andet støttes af virksomhederne Samsung, RTX Telecom, Siemens Mobile, Sonofon og TDC, skal forske i fremtidens mobilnet.

Dermed gør Nordjylland et alvorligt forsøg på at bevare sin position som Danmarks center for mobilteknologi, der ellers har lidt et knæk på det sidste med eksempelvis den bebudede lukning af Flextronics.

Men ambitionerne ender ikke ved Danmarks grænser. CTIF har hentet den indiske professor Ramjee Prasad til Nordjylland, hvor han skal stå i spidsen for forskningen. Og hans ambitioner er skyhøje.

Han har tidligere udtalt til blandt andet Nordjyske Stiftstidende, at han håber, forskningen i Aalborg vil føre til nye mobilvirksomheder, der på sigt vokser til Nokia- eller Ericsson-størrelse.

Forskningskontrakt med Samsung

Center for Teleinfrastruktur har i forvejen vakt stor opmærksomhed i Europa, da det har underskrevet en forskningskontrakt med den koreanske elektronikgigant Samsung.

Derudover har centeret også scoret den hidtil største EU-bevilling til teleforskning fra EU's sjette rammeprogram, hvor der er afsat milliarder til forskning i informationssamfundets teknologier.

Det nye center skal primært forske i samspillet mellem kablet og trådløs telekommunikation, da forskerne mener, at fremtidens teleløsninger ligger netop der.

Det har i dag ikke været muligt at få en kommentar fra Aalborg Universitet om, hvor meget de enkelte aktører spytter i kassen for at få CTIF realiseret.

Avisen Computerworld skrev sidste år, at der skulle rejses i alt 120 millioner kroner, før centret kunne etableres. Heraf skulle staten betale 40 millioner kroner, regionsmidler 30 millioner kroner, universitet 40 millioner, mens teleindustrien ville skyde 10 millioner kroner i cedntret.

Initiativet til CTIF er taget i Aalborg, men centeret vil samarbejde med Danmarks Tekniske Universitet i Lyngby, ligesom man ønsker at udvide kontaktnettet til det stærke softwaremiljø i Århus.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job