Fyrede danskere sagsøger chipselskab

En gruppe ingeniører har lagt sag an mod deres tidligere arbejdsgiver, det amerikanske chipselskab MIPS. Chipselskabet lukkede sin danske udviklingsafdeling sidste forår og annullerede samtidig medarbejdernes aktieoptioner. Nu går ingeniørerne til domstolene for at få dem tilbage.

32 fyrede danske chipudviklere kræver erstatning fra det amerikanske chipselskab MIPS, som i april sidste år lukkede sin danske udviklingsafdeling.

Da MIPS lukkede herhjemme, sløjfede selskabet de danske medarbejderes aktieoptioner, og det vil de ansatte ikke acceptere.

Derfor har Ingeniørforening i Danmark (IDA) lagt sag an på deres vegne, så de får mulighed for at beholde optionerne på i alt 724.830 aktier i det amerikanske chipselskab.

- Vi mener, at der er stor sandsynlighed for at vi vil vinde, siger Søren Skibstrup Eriksen fra IDA. Han håber, at sagen bliver afsluttet inden årets udgang.

Ikke to aktiesager er ens

Sagen mod MIPS minder meget om en sag mod verdens største chipproducent, Intel, som lukkede sin danske udviklingsafdeling i 2001. Dengang mistede 300 medarbejdere deres aktieoptioner, men Sø- og Handelsretten har fastslået, at Intel ikke måtte inddrage optioner.

Alligevel er Søren Skibstrup Eriksen ikke skråsikker på udfaldet af sagen mod MIPS.

- Ikke to aktiesager er ens, fordi der er så mange finurligheder, siger Søren Skibstrup Eriksen. IDA har i øvrigt fortsat udeståender med Intel, fordi chipselskabet har anket dommen til Højesteret.

Ingeniørfagforeningen kan ikke sige noget om, hvor stort de ansatte samledes krav mod det amerikanske chipselskab er.

I april sidste år, da de danske MIPS-udviklere blev fyret, lå kursen på en MIPS-aktie på omkring to dollars på den amerikanske Nasdaq-børs. Nu handles den til over syv dollars, og det betyder, at alle de aktier, som de ansatte har option på, er 31,3 millioner kroner værd.

Det siger dog ikke så meget om, hvor mange penge de er gået glip af, for optionerne gælder retten til at købe en aktie til en bestemt kurs. Ifølge MIPS' regnskab varierer den kurs, som de fyrede danske medarbejdere kunne købe aktierne til, fra tre dollars til over 27 dollars.

Fire af de tidligere MIPS-ansatte arbejder i dag i selskabet Synergetic Computing Systems, et selskab med kapital fra Symbion, som ledes af den tidligere danske MIPS-chef Jens Kjelsbak.

Andre er ansat hos Tellabs og T-Pack, og nogle har startet egne firmaer.

Sagen mod Intel fik beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen til at gribe ind med et lovforslag, som sikrer fyrede medarbejdere retten til deres aktieoptioner. Derimod skal medarbejdere, som selv siger op, miste den ret.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub