Fyrede danskere sagsøger chipselskab

En gruppe ingeniører har lagt sag an mod deres tidligere arbejdsgiver, det amerikanske chipselskab MIPS. Chipselskabet lukkede sin danske udviklingsafdeling sidste forår og annullerede samtidig medarbejdernes aktieoptioner. Nu går ingeniørerne til domstolene for at få dem tilbage.

32 fyrede danske chipudviklere kræver erstatning fra det amerikanske chipselskab MIPS, som i april sidste år lukkede sin danske udviklingsafdeling.

Da MIPS lukkede herhjemme, sløjfede selskabet de danske medarbejderes aktieoptioner, og det vil de ansatte ikke acceptere.

Derfor har Ingeniørforening i Danmark (IDA) lagt sag an på deres vegne, så de får mulighed for at beholde optionerne på i alt 724.830 aktier i det amerikanske chipselskab.

- Vi mener, at der er stor sandsynlighed for at vi vil vinde, siger Søren Skibstrup Eriksen fra IDA. Han håber, at sagen bliver afsluttet inden årets udgang.

Ikke to aktiesager er ens

Sagen mod MIPS minder meget om en sag mod verdens største chipproducent, Intel, som lukkede sin danske udviklingsafdeling i 2001. Dengang mistede 300 medarbejdere deres aktieoptioner, men Sø- og Handelsretten har fastslået, at Intel ikke måtte inddrage optioner.

Alligevel er Søren Skibstrup Eriksen ikke skråsikker på udfaldet af sagen mod MIPS.

- Ikke to aktiesager er ens, fordi der er så mange finurligheder, siger Søren Skibstrup Eriksen. IDA har i øvrigt fortsat udeståender med Intel, fordi chipselskabet har anket dommen til Højesteret.

Ingeniørfagforeningen kan ikke sige noget om, hvor stort de ansatte samledes krav mod det amerikanske chipselskab er.

I april sidste år, da de danske MIPS-udviklere blev fyret, lå kursen på en MIPS-aktie på omkring to dollars på den amerikanske Nasdaq-børs. Nu handles den til over syv dollars, og det betyder, at alle de aktier, som de ansatte har option på, er 31,3 millioner kroner værd.

Det siger dog ikke så meget om, hvor mange penge de er gået glip af, for optionerne gælder retten til at købe en aktie til en bestemt kurs. Ifølge MIPS' regnskab varierer den kurs, som de fyrede danske medarbejdere kunne købe aktierne til, fra tre dollars til over 27 dollars.

Fire af de tidligere MIPS-ansatte arbejder i dag i selskabet Synergetic Computing Systems, et selskab med kapital fra Symbion, som ledes af den tidligere danske MIPS-chef Jens Kjelsbak.

Andre er ansat hos Tellabs og T-Pack, og nogle har startet egne firmaer.

Sagen mod Intel fik beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen til at gribe ind med et lovforslag, som sikrer fyrede medarbejdere retten til deres aktieoptioner. Derimod skal medarbejdere, som selv siger op, miste den ret.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura