CSC fortsætter udsalg: Skiller sig af med stor-afdeling

CSC sælger efter kort tid igen en afdeling fra.

Artikel top billede

Læs også: CSC sælger stor afdeling for milliardbeløb

It-giganten CSC har for tredje gang på kort tid solgt en afdeling fra i forbindende med den omstruktureringsplan, som firmaets topchef Mike Lawrie offentliggjorde i september.

Denne gang er det selskabets it-personalerekrutteringsafdeling i Australien, Paxus, der bliver solgt til Adcorp, som er det største rekrutteringsfirma i Sydafrika, hedder det i en pressemeddelelse fra CSC.

Salget af den australske afdeling for personalerekruttering forventes at indbringe CSC 416 millioner kroner, når handelen er endeligt afsluttet i begyndelsen af det nye år, oplyser firmaet.

Frasalget er en del af it-gigantens nye strategi om at konsolidere virksomheden.

Det skal føre til en større lønsomhed og større værdi for aktionærerne at frasælge ikke kerneområder i firmaets portefølje.

Vil ikke ramme øvrig forretning

Ifølge CSC's topchef Mike Lawrie kommer frasalget ikke til at få betydning for selskabets øvrige forretninger i Australien, ligesom CSC fortsat vil rekruttere nødvendigt personale gennem Paxus.

"Vi forventer ikke nogen indflydelse i forhold til CSC's kerneservices og -kunder i Australien og vi forventer at benytte det provenuet der er tilbage efter skat til generelle formål i virksomheden," siger han i pressemeddelelsen.

CSC solgte for kort tid siden en større amerikansk afdeling for kreditvurdering fra for mere end fem en halv milliard kroner.

Desuden solgte CSC tidligere på året en del af sine besiddelser i Italien til Dedagroup, et salg der var ventet, men gav kritik.

Herhjemme er CSC også underlagt omstruktureringsplanen, hvor firmaet i øjeblikket forhandler med fagforbund om at skære op til 180 stillinger.

Læs også: CSC sælger stor afdeling for milliardbeløb

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S