CSC fortsætter udsalg: Skiller sig af med stor-afdeling

CSC sælger efter kort tid igen en afdeling fra.

Artikel top billede

Læs også: CSC sælger stor afdeling for milliardbeløb

It-giganten CSC har for tredje gang på kort tid solgt en afdeling fra i forbindende med den omstruktureringsplan, som firmaets topchef Mike Lawrie offentliggjorde i september.

Denne gang er det selskabets it-personalerekrutteringsafdeling i Australien, Paxus, der bliver solgt til Adcorp, som er det største rekrutteringsfirma i Sydafrika, hedder det i en pressemeddelelse fra CSC.

Salget af den australske afdeling for personalerekruttering forventes at indbringe CSC 416 millioner kroner, når handelen er endeligt afsluttet i begyndelsen af det nye år, oplyser firmaet.

Frasalget er en del af it-gigantens nye strategi om at konsolidere virksomheden.

Det skal føre til en større lønsomhed og større værdi for aktionærerne at frasælge ikke kerneområder i firmaets portefølje.

Vil ikke ramme øvrig forretning

Ifølge CSC's topchef Mike Lawrie kommer frasalget ikke til at få betydning for selskabets øvrige forretninger i Australien, ligesom CSC fortsat vil rekruttere nødvendigt personale gennem Paxus.

"Vi forventer ikke nogen indflydelse i forhold til CSC's kerneservices og -kunder i Australien og vi forventer at benytte det provenuet der er tilbage efter skat til generelle formål i virksomheden," siger han i pressemeddelelsen.

CSC solgte for kort tid siden en større amerikansk afdeling for kreditvurdering fra for mere end fem en halv milliard kroner.

Desuden solgte CSC tidligere på året en del af sine besiddelser i Italien til Dedagroup, et salg der var ventet, men gav kritik.

Herhjemme er CSC også underlagt omstruktureringsplanen, hvor firmaet i øjeblikket forhandler med fagforbund om at skære op til 180 stillinger.

Læs også: CSC sælger stor afdeling for milliardbeløb

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S