CSC fortsætter udsalg: Skiller sig af med stor-afdeling

CSC sælger efter kort tid igen en afdeling fra.

Artikel top billede

Læs også: CSC sælger stor afdeling for milliardbeløb

It-giganten CSC har for tredje gang på kort tid solgt en afdeling fra i forbindende med den omstruktureringsplan, som firmaets topchef Mike Lawrie offentliggjorde i september.

Denne gang er det selskabets it-personalerekrutteringsafdeling i Australien, Paxus, der bliver solgt til Adcorp, som er det største rekrutteringsfirma i Sydafrika, hedder det i en pressemeddelelse fra CSC.

Salget af den australske afdeling for personalerekruttering forventes at indbringe CSC 416 millioner kroner, når handelen er endeligt afsluttet i begyndelsen af det nye år, oplyser firmaet.

Frasalget er en del af it-gigantens nye strategi om at konsolidere virksomheden.

Det skal føre til en større lønsomhed og større værdi for aktionærerne at frasælge ikke kerneområder i firmaets portefølje.

Vil ikke ramme øvrig forretning

Ifølge CSC's topchef Mike Lawrie kommer frasalget ikke til at få betydning for selskabets øvrige forretninger i Australien, ligesom CSC fortsat vil rekruttere nødvendigt personale gennem Paxus.

"Vi forventer ikke nogen indflydelse i forhold til CSC's kerneservices og -kunder i Australien og vi forventer at benytte det provenuet der er tilbage efter skat til generelle formål i virksomheden," siger han i pressemeddelelsen.

CSC solgte for kort tid siden en større amerikansk afdeling for kreditvurdering fra for mere end fem en halv milliard kroner.

Desuden solgte CSC tidligere på året en del af sine besiddelser i Italien til Dedagroup, et salg der var ventet, men gav kritik.

Herhjemme er CSC også underlagt omstruktureringsplanen, hvor firmaet i øjeblikket forhandler med fagforbund om at skære op til 180 stillinger.

Læs også: CSC sælger stor afdeling for milliardbeløb

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect