CSC fortsætter udsalg: Skiller sig af med stor-afdeling

CSC sælger efter kort tid igen en afdeling fra.

Artikel top billede

Læs også: CSC sælger stor afdeling for milliardbeløb

It-giganten CSC har for tredje gang på kort tid solgt en afdeling fra i forbindende med den omstruktureringsplan, som firmaets topchef Mike Lawrie offentliggjorde i september.

Denne gang er det selskabets it-personalerekrutteringsafdeling i Australien, Paxus, der bliver solgt til Adcorp, som er det største rekrutteringsfirma i Sydafrika, hedder det i en pressemeddelelse fra CSC.

Salget af den australske afdeling for personalerekruttering forventes at indbringe CSC 416 millioner kroner, når handelen er endeligt afsluttet i begyndelsen af det nye år, oplyser firmaet.

Frasalget er en del af it-gigantens nye strategi om at konsolidere virksomheden.

Det skal føre til en større lønsomhed og større værdi for aktionærerne at frasælge ikke kerneområder i firmaets portefølje.

Vil ikke ramme øvrig forretning

Ifølge CSC's topchef Mike Lawrie kommer frasalget ikke til at få betydning for selskabets øvrige forretninger i Australien, ligesom CSC fortsat vil rekruttere nødvendigt personale gennem Paxus.

"Vi forventer ikke nogen indflydelse i forhold til CSC's kerneservices og -kunder i Australien og vi forventer at benytte det provenuet der er tilbage efter skat til generelle formål i virksomheden," siger han i pressemeddelelsen.

CSC solgte for kort tid siden en større amerikansk afdeling for kreditvurdering fra for mere end fem en halv milliard kroner.

Desuden solgte CSC tidligere på året en del af sine besiddelser i Italien til Dedagroup, et salg der var ventet, men gav kritik.

Herhjemme er CSC også underlagt omstruktureringsplanen, hvor firmaet i øjeblikket forhandler med fagforbund om at skære op til 180 stillinger.

Læs også: CSC sælger stor afdeling for milliardbeløb

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job