Bank-rygter: Telenor vil købe Orange

Børsanalytikere fra Amagerbanken har hørt spekulationer om, at Telenor er parat til at byde på Oranges danske forretning. Spekulationerne kan tvinge Telia til at byde på TDC, hvis svenskerne vil spille en nævneværdig rolle på det danske telemarked i fremtiden, mener Amagerbanken.

Norske Telenor, der købte Sonofon i december, vil muligvis udvide butikken og byde på den danske del af franskejede Orange.

Det fremgår at en ugentlig børskommentar fra Amagerbanken, der på baggrund af spekulationerne anbefaler bankens kunder at købe TDC-aktier.

- Spekulationer om, at Telenor vil byde på den danske Orange-del, kan presse svenske Telia til at byde på TDC, såfremt det ønsker at udgøre en betydende aktør på det danske telemarked, lyder det i kommentaren.

Analytikerne vil over for Computerworld Online ikke uddybe, hvor de har fået nys om et muligt Telenor-bud på Orange.

Telenor får fingre i 3G-licens

Rygter om, at Telenor skulle være interesseret i Orange, har svirret længe, men har fået ekstra næring, siden Telenor i december sikrede sig de sidste aktier i Sonofon.

Orange ejer nemlig en af de danske 3G-licenser, som Sonofon aldrig fik fat i, da selskabets daværende storaktionær, Bellsouth, nægtede at være med til at byde på en af licenserne.

Teleanalytikeren Poul Ernst Jessen fra Danske Equities har også hørt rygterne.

- Rygterne har været der længe, men blev intensiveret i sidste uge, siger han til Computerworld Online.

Poul Ernst Jessen vurderer, at et Telenor-køb af Orange er en realistisk mulighed. Derimod tvivler han mere på, at svenske Telia skulle byde på TDC.

- Et sådant køb vil tømme Telias pengekasse. Så er der ikke råd til nye investeringer, og derfor bliver det næppe til noget i en overskuelig fremtid, vurderer han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Københavnsområdet

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura