Derfor måtte eksperter opgive grundig test af Polsag

Eksperter måtte droppe grundig test af det skandaleramte Polsag-system og fik kun adgang til Polsag i performancetest-miljø i tre arbejdstimer fra en enkelt pc. Se her, hvorfor det gik så galt.

Artikel top billede

Eksperter fra analysefirmaet Globeteam fik kun adgang til at teste Polsag i Rigspolitiets performancetestmiljø i tre arbejdstimer og fra en enkelt pc, da de skulle teste det udskældte it-system fra CSC, som justitsministeren aflivede i fjor.

Det fremgår af en hidtil hemmeligholdt rapport fra firmaet, som bedømmer kvaliten af den kode, som it-giganten har benyttet til Polsag-systemet.

Det var ellers oprindeligt meningen, at der skulle opsættes et specielt testmiljø til undersøgelsen af Polsag, da Rigspolitiet bad Globeteam om at undersøge CSC's forsinkede og fordyrede system. 

Men den grundige test af de kørende systemer, som ellers kunne gøre det muligt for kodebødlerne af reagere på systemets opførsel, blev aldrig til noget.

"Denne metodik måtte dog opgives efter det stod klart for Rigspolitiet,  at det ville tage mindst seks uger alene at opbygge et sådant miljø hos CSC," fremgår det af rapporten.  

Anden løsning

I stedet tager den mere end 450 sider lange undersøgelse af kodekvaliteten udspring i en række logfiler og Rigspolitiets uddannelsesmiljø. 

Polsag-miljøerne er ifølge rapporten udformet som en slags black box-opsætning.

Og det har haft betydning for resultatet af testene, skriver Globeteam, der samtidig mener, at dette "naturligvis kun påvirker de pågældende testresultater i negativ retning."

"Det forhold at Polsag-servermiljøet tager form af en black box set fra performance review'ets synsvinkel har haft væsentlig indflydelse på testforløbet, idet det medførte at man ved alt andet end helt oplagte fejl i reglen tidligst har opdaget et evt. helt eller delvist nedbrud i servermiljøet et stykke tid efter testen var færdigafviklet og i visse tilfælde tidligst dagen efter testen, hvor leverandøren har udleveret de opsamlede performancedata."

I nogle tilfælde gik der dog længere tid før resultatet af testene forelå, fremgår det. 

"I en lang periode modtog Globeteam dog først de aftalte performancedata væsentligt senere (i et enkelt tilfælde skete afleveringen fra leverandøren endog med to ugers forsinkelse," skriver firmaet. 

Men der stopper det ikke.

Ikke muligt konkret at besigtige miljø og testopstilling

Samtidig foreligger der fra leverandøren "kun i meget begrænset omfang [...] dokumentation for leverandørens tiltag" i performancetestmiljøet," fremfører Globeteam i rapporten, der i mere end et år har været holdt hemmelig af Rigspolitiet.

Det betyder, at det er "forbundet med en del usikkerhed, hvad leverandøren har udført i performancetestmiljøet," skriver analysehuset i rapporten.

"Det har endvidere ikke været muligt konkret at besigtige miljø og testopstillingen, ligesom der hersker usikkerhed om den faktisk afledte effekt at tiltagene, idet Globeteam kun i et enkelt tilfælde har haft mulighed for at gennemføre en simpel måling i performancetestmiljøet, hvor tidsvinduet var begrænset til en pc og tre  arbejdstimer," skriver firmaet.

Globeteam opstiller i rapporten en lang række risici for resultatat af performancetesten, der altså blev en af Rigspolitiets argumenter for at aflive Polsag.

Worst case ikke retvisende resultater

Eksempelvis skriver Globeteam, at "målingerne [...] i al praksis [er] begrænset til den direkte eller indirekte brugeroplevelse af det totale system - Målingerne sker på hele POLSAG-løsningen, inkl. pc-hardware, serverhardware, standardsoftware samt konfigurationen af samme, Polsag-systemet og randsystemer."

"Såfremt en eller flere af komponenterne eksempelvis ikke er konfigureret korrekt, så vil det naturligvis have en konsekvens for resultaterne og kan worst-case medføre at resultaterne ikke er retvisende."

Annonceindlæg fra DE-CIX

Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S