Dansk top-CIO: Derfor droppede jeg jobbet

Fire ud af fem it-direktører i regionerne har forladt deres stilling i løbet af et års tid til fordel for et topjob. En af dem er Jan Topp Rasmussen. Læs hvorfor han droppede jobbet i regionen her.

Artikel top billede

Foto: Jakob Fynsk

Læs også:

Masseflugt fra regionerne: Top-CIO'er siger op på stribe

Ups: Dansk CIO-topjob slået op som akut-job.

"Jeg har fået et tilbud, der har været meget, meget svært at sige nej til."

Sådan begrunder it-direktør i Region Syddanmark, Jan Topp Rasmussen, at han den første februar skifter til en nyoprettet stilling som it-direktør hos Skat.

"Det er for mit vedkommende et karrieremæssigt skridt i den rigtige retning," siger Jan Topp Rasmussen om valget.

Den syddanske it-direktør er seneste eksempel på det som ligner en regulær flugt fra de fem danske regioner.

Hele fire af topcheferne har i løbet af det sidste års tid skiftet jobbet ud med et nyt.

Skifter til topjob

Fælles for alle fire jobskifter er, at der er tale om topjob, eksempelvis som it-direktør hos Rigspolitiet og som it-direktør på Aalborg Universitet.

Samtidig har de fleste af stederne ændret ledelsesstrukturen, så it-direktørerne får mere direkte indflydelse og en strategisk placering. Det gælder også Jan Topp Rasmussen.

"For mit vedkommende får jeg en fast plads i Skats Koncerndirektion, og det synes jeg jo er rigtigt fornuftigt,"  

Den syddanske it-direktør fortæller, at han ikke har noget bud på, hvordan det kan være at fire ud af fem regionale it-direktører vælger at forlade deres job indenfor et års tid.

Han fortæller, at han for sit eget vedkommende ikke har været omfattet af en åremålskontrakt og kun har været it-direktør i regionen i to et halvt år.

Jan Topp Rasmussen mener ikke, at det er udsigten til nemmere styring med midlerne til den nødvendige it-kurs, som lokker it-direktører som ham selv eller kollegerne væk fra regionerne.

Mange faktorer skal spille sammen

"Budgettet er kun en lille del af ledelsesopgaven, som jo er en omfattende pallette af ting, som ikke nødvendigvis kun drejer sig om økonomi. Der er masser af andre faktorer, som skal spille sammen, både af personlig og organisatorisk karakter, " siger han.

Heller ikke risikoen for en politisk beslutning om nedlæggelse af regionerne spiller nogen rolle i forhold til it-direktørernes march mod nye job, mener Jan Topp Rasmussen.

"Uanset om regionerne består eller ej, skal opgaven jo løses. Det er jo ikke sådan, at opgaven med at supportere sundhedsvæsenet forsvinder, fordi man nedlægger regionerne," siger han.

Læs også:

Masseflugt fra regionerne: Top-CIO'er siger op på stribe

Ups: Dansk CIO-topjob slået op som akut-job.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job