Hacker-angreb: Topchefers mail og pc'er hacket og tømt

En alvorlig sag om industrispionage har ramt Telenor. Cyber-kriminelle har tømt flere tele-topchefers computere for al indhold.

Artikel top billede

Organiserede industrispioner har været på spil hos Norges største teleselskab, Telenor. Det fortæller Telenors sikkerhedsdirektør Rune Dyrlie til Aftenposten.

Flere topchefer har fået tømt al indhold på deres computere, nærmere bestemt alt fra mails, passwords, alle typer filer og andre personlige data. Og via fjernstyring har industrispionerne delvist overtaget styringen af computerne.

Industri-spionage

"Det er første gang, Telenor anmelder sådan en sag til politiet. Det er et klart eksempel på industrispionage," udtaler Rune Dyrlie, Telenors sikkerhedsdirektør i Telenor til Aftenposten.

"Vi tager det meget alvorligt, at flere chefer i Telenor er blevet frastjålet sensitiv information. Det er helt tydeligt, at det er lykkedes bagmændene at hente informationer. Der er ingen tvivl om, at vi har mistet data," udtaler sikkerhedsdirektøren

Spionagen blev opdaget, da Telenors sikkerhedsafdeling registrerede usædvanlig datatrafik fra computerne.

Ressourcestærke hackere

Ifølge sikkerhedsdirektøren er det umuligt at fastslå andet om bagmændene, end at det er ressourcestærke kræfter, der står bag.

Hvad målet for industrispionagen har været, står heller ikke klart.

"Det er et svært spørgsmål. Det er muligt, at dem der står bag har downloadet en masse forskellige oplysninger for at skjule, hvad de virkelig søger. Derfor ønsker vi ikke at gætte på, hvem der står bag," fortæller sikkerhedsdirektøren til Aftenposten og tilføjer, at angrebet blev opdaget hurtigt.

"Der blev brugt ny, skræddersyet software, som er ukendt for leverandørerne. Det tyder på, at dem der står bag, har mange ressourcer og kompetencer," udtaler Rune Dyrlie.

Telenor ønsker ikke at oplyse, hvornår angrebet blev opdaget eller hvor mange chefer, der fik tømt deres computere.

Nationale norske myndigheder og det norske cyberforsvar har også løbende været holdt orienteret om sagen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsrepræsentant med flair for it, digitalisering og processer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S