Dansk endags-indsats mod net-svindel

Forbrugerstyrelsen satte i går fokus på danske websider, der lover stor indtjening for en minimal indsats. Det sker som led i en international satsning, og otte danske virksomheder er nu indberettet for tvivlsom forretningsetik.

Forbrugerorganisationer fra en række lande, herunder den danske Forbrugerstyrelse, sætter i tre dage fokus på svindel og vildledende løfter på internet.

Det sker i regi af International Consumer Protection and Enforcement Network (ICPEN), som i år sætter lup på hjemmesider, der lover mere, end de kan holde. Det er sjette år i træk, at forbrugerorganisationerne går internet-sider efter i sømmene.

- Omfanget af internetbedrageri er voksende. Internettet er blevet et jagtterræn for svindlere over hele verden, der forsøger at udnytte de internatonale grænser til at undgå at blive opdaget, siger forbrugerombudsmand Hagen Jørgensen.

Eksempler kan være hjemmearbejds-tilbud med urealistiske indtjeningsløfter og høje startgebyrer.

I Danmark tog en række jurister i Forbrugerstyrelsen i går en surf-tur rundt på internet for at se på danske sider med tvivlsomme tilbud.

Jurist Marlene Winther fortæller, at man har indberettet otte virksomheder med danske websider til ICPEN.

- Det var ikke overvældende, hvad vi fandt. De fleste, som vi har indberettet- går på pyramide-spil-lignende markedsføringsstrukturer. Men vi gik ikke i dybden, og vi ved derfor ikke med sikkerhed, at det, der bliver lovet, ikke holder, siger hun.

Fobrugerstyrelsen skal nu vurdere, om der skal skrides ind over for de danske virksomheder, som blev fundet ved "net-razziaen".

Samtidig kan man, hvis man mener at have været udsat forsøg på svindel eller vildledning på nettet, indberette synderen til webstedet Econsumer, som drives af 17 lande, herunder Danmark. Her kan man desuden få gode råd - dog ikke på dansk - om, hvordan man sikrer sig mod at blive narret på nettet.

Relevant link

Det internationale indberetnings-websted Econsumer




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere