Sådan blev Telenor-bossers computere hacket

Industrispionage: Læs her, hvordan det lykkedes hackere at få adgang til og tømme flere Telenor-topchefers computere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Hacker-angreb: Topchefers mail og pc'er hacket og tømt

Som tidligere beskrevet har Telenor været udsat for et alvorligt hackerangreb, hvor det lykkedes cyber-kriminelle at tømme flere topchefers computere for al indhold.

Selv betegner Telenor sagen som udtryk for industrispionage. Den er nu overdraget til det norske politi.

Ifølge Aftenposten benyttede hackerne sig af en phishing-taktik.

For det første modtog de berørte topchefer emails med zip-filer, som, når de blev åbnet, installerede trojanere på chefernes computere. Derved var hackerne i stand til at tømme computerne for data.

For det andet modtog cheferne emails med links. Flere af mailsene så ud til at komme fra kendte leverandører med navn og adresse.

Der var også flere emails, der så ud til at komme fra Telenor-kolleger.

Netop fænomenet med at afsenderen udgiver sig for en anden, også kaldet spoofing, er noget, som EU's sikkerhedsagentur netop har sendt en advarsel ud omkring. Læs mere om det her.

Ifølge Tom Lehn-Christiansen, Telenors kommunikationsrådgiver i Danmark, har det storstilede hackerangreb ikke berørt Telenors organisation i Danmark.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo