Google køber energiselskab for 30 milliarder kroner

Opkøbet skal bidrage til en hurtigere udrulningen af fremtidens AI-datacentre, lyder det fra Googles topchef Sundar Pichai.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Alphabet, der er Googles moderselskab, har købt selskabet Intersect, der er specialiseret i at levere energi til datacentre, for cirka 30 milliarder kroner.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Handlen er en del af et forsøg på at sikre de energimængder, der er nødvendige for at drive fremtidens AI-datacentre, og kan dermed være med til at bane vejen for en hurtigere udrulning af datacentre.

Intersect driver og udvikler blandt andet store energianlæg, som eksempelvis solcelleparker, vindmølleparker og baqtterianlæg, der leverer strøm direkte til datacentrene.

”Intersect vil hjælpe os med at udvide kapaciteten, arbejde mere smidigt med opførelsen af ny elproduktion i takt med nye datacenterbelastninger og gentænke energiløsninger for at styrke USA’s innovation og lederskab,” siger Sundar Pichai, topchef for Google og Alphabet, i pressemeddelelsen.

Alphabet har i forvejen haft en ejerandel i selskabet, og i fjor investerede koncernen i omegnen af 13 milliarder kroner i Intersect.

I første omgang er det planen, at Intersect skal fortsætte som en selvstændig virksomhed og fortsat have Googles konkurrenter, som eksempelvis OpenAI, blandt sine kunder.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S