Google køber energiselskab for 30 milliarder kroner

Opkøbet skal bidrage til en hurtigere udrulningen af fremtidens AI-datacentre, lyder det fra Googles topchef Sundar Pichai.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Alphabet, der er Googles moderselskab, har købt selskabet Intersect, der er specialiseret i at levere energi til datacentre, for cirka 30 milliarder kroner.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Handlen er en del af et forsøg på at sikre de energimængder, der er nødvendige for at drive fremtidens AI-datacentre, og kan dermed være med til at bane vejen for en hurtigere udrulning af datacentre.

Intersect driver og udvikler blandt andet store energianlæg, som eksempelvis solcelleparker, vindmølleparker og baqtterianlæg, der leverer strøm direkte til datacentrene.

”Intersect vil hjælpe os med at udvide kapaciteten, arbejde mere smidigt med opførelsen af ny elproduktion i takt med nye datacenterbelastninger og gentænke energiløsninger for at styrke USA’s innovation og lederskab,” siger Sundar Pichai, topchef for Google og Alphabet, i pressemeddelelsen.

Alphabet har i forvejen haft en ejerandel i selskabet, og i fjor investerede koncernen i omegnen af 13 milliarder kroner i Intersect.

I første omgang er det planen, at Intersect skal fortsætte som en selvstændig virksomhed og fortsat have Googles konkurrenter, som eksempelvis OpenAI, blandt sine kunder.

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til DevOps i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

DevOps Softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Strategiske planlæggere til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S