EU: Derfor bør dit firma droppe e-mailen

E-mailen er langt fra en sikker løsning set i lyset af de seneste måneders store phishing-bølger. Cyber-truslerne får nu EU til at skride til drastiske forslag.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

EU's sikkerhedsagentur ENISA har i dag udsendt en række advarsler om cybertrusler på de europæiske netværk.

Iblandt advarslerne fremhæves e-mailen som en usikker kommunikationsmetode.

"De fleste mail-systemer giver ikke nogen form for autentificering, og derfor er det meget svært for brugere at vide, hvor beskederne kommer fra, og om afsenderen er en troværdig kilde," skriver ENISA i sin pressemeddelelse om cybersikkerhed.

EU-agenturet understreger, at der med den manglende gennemskuelighed omkring afsenderen åbnes for, at der kan sendes spam, falske beskeder, eller at afsenderen slører sig eller udgiver sig for en anden, hvilket går under betegnelsen "spoofing".

Kig på alternative løsninger

Faktisk har EU lettere drastiske løsningsforslag på bedding for at sætte en stopper for den stigende cyberkriminalitet.

"På kort sigt bør virksomheder inden for kritiske sektorer mindske risikoen ved at bruge krypteringsløsninger som PGP eller PKI, og/eller autentificering-framework som DMARC, SPF og DKIM for at undgå at blive et lette ofre for spear-phishing," lyder det fra ENISA, som fortsætter:

"På længere sigt bør industrien, offentlige myndigheder og forretninger undersøge alternative kommunikationskanaler (end e-mailen, red.), der beskytter brugerne bedre mod spoofing og phishing," skriver EU-sikkerhedsagenturet i sin pressemeddelelse.

Store phishingbølger i EU

Baggrunden for ENISA udmelding er længere tids stigning i cyber-kriminalitet, hvor især et par højtprofilerede phshing-angreb har fået sikkerhedstrommerne til at buldre.

Siden januar har flere europæiske myndigheder været ramt af angreb.

Disse angreb tæller blandt andet det gigantiske spionagenetværk, 'Red October', der blev opdaget i starten af året.

Sådan vil EU sætte en prop i mailen

Derudover er der også det såkaldte MiniDuke-mysterium, hvor en uskøn blanding af 0-dagssårbarhed i Adobe-software, social engineering, spredning af malware og phishing var involveret til at bygge bagdøre på ofrenes computere.

Følger samme mønster

"Disse angreb følger det samme, velkendte mønster: Angriberne sender en tilsyneladende uforfalsket mail, som rent faktisk er et spear phishing-forsøg. Mailen indeholder et link til et website, der indeholder malware," forklarer ENISA om fremgangsmåden.

Historien er derefter, at malwaren sniffer efter software-usikkerhed, som i MiniDukes tilfælde var Adobes Acrobat Reader, hvorefter angriberen sikrer sig nok kontrol over ofret til, at der kan indsamles informationer om vedkommendes computer, password og adgang til andre ofre i netværket.

Den slags forsøg vil EU's sikkerhedsagentur altså nu forsøge at sætte en prop i ved indgangen til mail-klienterne.

Det sker ved at opfordre virksomheder med kritiske oplysninger til at benytte krypteringsløsninger som PGP (pretty good privacy) PKI (public key infrastructure) samt autentificerings-framework som DMARC (domain-based message autentication, reporting & conformance), SPF (sender policy framwork) og DKIM (domainkeys identified mail).

Hvis du skulle være interesseret i helt at droppe e-mailen, så kan du måske blive inspireret i denne artikel - Emailens afløser: Sådan kommer du til at kommunikere.

Læses lige nu

    Annonce

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec