EU: Derfor bør dit firma droppe e-mailen

E-mailen er langt fra en sikker løsning set i lyset af de seneste måneders store phishing-bølger. Cyber-truslerne får nu EU til at skride til drastiske forslag.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

EU's sikkerhedsagentur ENISA har i dag udsendt en række advarsler om cybertrusler på de europæiske netværk.

Iblandt advarslerne fremhæves e-mailen som en usikker kommunikationsmetode.

"De fleste mail-systemer giver ikke nogen form for autentificering, og derfor er det meget svært for brugere at vide, hvor beskederne kommer fra, og om afsenderen er en troværdig kilde," skriver ENISA i sin pressemeddelelse om cybersikkerhed.

EU-agenturet understreger, at der med den manglende gennemskuelighed omkring afsenderen åbnes for, at der kan sendes spam, falske beskeder, eller at afsenderen slører sig eller udgiver sig for en anden, hvilket går under betegnelsen "spoofing".

Kig på alternative løsninger

Faktisk har EU lettere drastiske løsningsforslag på bedding for at sætte en stopper for den stigende cyberkriminalitet.

"På kort sigt bør virksomheder inden for kritiske sektorer mindske risikoen ved at bruge krypteringsløsninger som PGP eller PKI, og/eller autentificering-framework som DMARC, SPF og DKIM for at undgå at blive et lette ofre for spear-phishing," lyder det fra ENISA, som fortsætter:

"På længere sigt bør industrien, offentlige myndigheder og forretninger undersøge alternative kommunikationskanaler (end e-mailen, red.), der beskytter brugerne bedre mod spoofing og phishing," skriver EU-sikkerhedsagenturet i sin pressemeddelelse.

Store phishingbølger i EU

Baggrunden for ENISA udmelding er længere tids stigning i cyber-kriminalitet, hvor især et par højtprofilerede phshing-angreb har fået sikkerhedstrommerne til at buldre.

Siden januar har flere europæiske myndigheder været ramt af angreb.

Disse angreb tæller blandt andet det gigantiske spionagenetværk, 'Red October', der blev opdaget i starten af året.

Sådan vil EU sætte en prop i mailen

Derudover er der også det såkaldte MiniDuke-mysterium, hvor en uskøn blanding af 0-dagssårbarhed i Adobe-software, social engineering, spredning af malware og phishing var involveret til at bygge bagdøre på ofrenes computere.

Følger samme mønster

"Disse angreb følger det samme, velkendte mønster: Angriberne sender en tilsyneladende uforfalsket mail, som rent faktisk er et spear phishing-forsøg. Mailen indeholder et link til et website, der indeholder malware," forklarer ENISA om fremgangsmåden.

Historien er derefter, at malwaren sniffer efter software-usikkerhed, som i MiniDukes tilfælde var Adobes Acrobat Reader, hvorefter angriberen sikrer sig nok kontrol over ofret til, at der kan indsamles informationer om vedkommendes computer, password og adgang til andre ofre i netværket.

Den slags forsøg vil EU's sikkerhedsagentur altså nu forsøge at sætte en prop i ved indgangen til mail-klienterne.

Det sker ved at opfordre virksomheder med kritiske oplysninger til at benytte krypteringsløsninger som PGP (pretty good privacy) PKI (public key infrastructure) samt autentificerings-framework som DMARC (domain-based message autentication, reporting & conformance), SPF (sender policy framwork) og DKIM (domainkeys identified mail).

Hvis du skulle være interesseret i helt at droppe e-mailen, så kan du måske blive inspireret i denne artikel - Emailens afløser: Sådan kommer du til at kommunikere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job