Cloudtjenester udgør en kæmpe risiko for virksomheder

En meget udbredt teknologi, som de fleste af os anvender, kan udgøre en seriøs fare for for at blive kompromitteret, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Det er smart, at kunne gemme sine feriebilleder, firmadokumenter og skønlitterære noter i skyen, så man altid har dem ved hånden. 

Men det er ikke uden risiko, hvis man vel og mærke gør det fra sin mobiltelefon. 

Når du uploader filer fra en mobil enhed til cloudbaserede tjenester, vil der i mange tilfælde nemlig stadigvæk være spor tilbage på din mobile enhed, også selvom du sletter den fra din mobil efterfølgende.

Det skriver Computerworld nyhedsservice.

Det er en række forskere på University of Glasgow, der er kommet frem til konklusionen efter, at have udført eksperimenter med HTC Desire, der kørte Android 2.1, og en iPhone 3S der kørte iOS 3. 

Cloudtjenesterne, der medvirkede i forsøgende, var henholdsvis Box, Dropbox og SugarSync.

Kæmpe risiko for din virksomhed
Konsekvensen er, at hackere potentielt kan tilgå dine filer, der er lagret i skyen og få adgang til cloud-kontoer på baggrund af det data, der er tilbage på din Android- eller iPhone-enhed.

Det er en risiko, som virksomheder bør tage meget alvorligt.

"At smartphones husker information, der er blevet slettet, udgør en kæmpe risiko for organisationer, der udleverer smartphones til medarbejderne, eller organisationer der ikke eksplicit fjerner muligheden for at bruge personlige enheder til arbejdsrelaterede computing," siger Pravin Kothari, grundlægger og CEO for Ciphercloud, der laver cloudkrypterings-software.  

Forskerne udførte en række filoverførsler fra telefonerne til clodtjenesterne, og lavede så en 'hard reset' med et data dump. Hukommelsen blev herefter overført til et flashdrive, hvor man efterfølgende kunne analysere det data, der var tilbage.

Læs også: 
Sådan udnytter vi de store muligheder med cloud computing

Denne nye cloud-model kan få stor betydning for dig

Cloud-gennemgang: Her er de bedste løsninger

Massere af spor tilbage på telefonerne

Resultatet viser, at der var en bred pallette af meta-data tilbage på telefonerne, efter at filerne var blevet uploaded til cloudtjenesterne. 

"E-mails fra brugerne og transaktionslogs af, hvilke filer, der var blevet uploaded til skyen, var synlige," skriver Computerworld nyhedsservice og tilføjer:

"Forskerne lykkedes endog med at samle forskellige stykker metadata sammen til en URL-adresse, der angav, hvor en fil var placeret i Box."

Alle filer, der var markeret med 'offline access', var tilmed mulige at inddrive fra både Android og iOS-enheder, og selv nogle slettede filer var mulige at spore på SD-kortet på Android-enheder.    

Proxy-billede af data

En anden iagttagelse, man gjorde sig, var at hvis applikationen havde været cached, så var det sværere at inddrive filerne.

"Smartphones, som har forbindelse til en cloudtjeneste, kan potentielt indeholde et proxy-billede af det data, der er uploaded til cloudtjenesten," konkluderer forskerne oven på deres undersøgelser.

Hvis man først får adgang til proxy-data, så kan det føre til, at endnu mere data bliver udsat forklarer forskerne bag undersøgelsen.

Undersøgelserne blev lavede på gamle versioner

Men der har dog også været noget kritik af undersøgelsen.

En talsmand fra Box pointerer således, at forskerne anvendte ældre versioner af virksomhedens mobilapplikation, som på begge telefoner var næsten over et år gammelt.

Box melder ud, at de er begyndt at kryptere alle filer, der bliver gemt til offline brug. Android apps har automatisk kryptering, mens Apple-versioner har en funktion, så man kan slå kryptering til, forklarer Box videre.

Forskerne erkender, at der er brug at teste, hvor galt det står til på nyere enheder, operativsystemer og cloudtjenester. 

Læs også:
Disse fem essentielle ting bør du forstå om cloud

Kæmpe-nedbrud på Apples globale cloud-tjeneste

Her skal du passe ekstra godt på med cloud computing

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland