Rygter: Så fede bliver iPhone 5S og iOS7

Apple er på vej med nye ugaver af iPhone og iOS. Se her, hvad branchefolk tror, vi kan forvente af de nye modeller.

Artikel top billede

Inden for få måneder står Apple til at barsle med endnu en iPhone, lyder meldingen fra Wall Street Journal.

Det vil efter alt at dømme ske til sommer.

Der er endnu ingen, der med sikkerhed ved, hvordan den nye iPhone kommer til at se ud.

Men der er masser af rygter. De mest vedholdende peger i retning af de følgende muligheder:

Flere skærme

Vi har endnu ikke set en iPhone med mere end én skærm, men ifølge Brian White fra Topeka Capital Markets kan det meget vel komme nu.

"Vi tror, at Apple er ved at erkende, at det ikke virker for alle med blot én størrelse per iPhone-lancering. Det kan udvide selskabets markedsandele, hvis det tilbyder kunderne valgmuligheder," lyder det fra Brian White til Cnet.

Andre brancheanalytikere spekulerer i muligheden for, at Apple vil genopvække en ellers afdød form til smartphonen. De vil nemlig ikke udelukke muligheden for, at den kommende iPhone 5S kan blive en klap-telefon.

Lav pris

Der har i lang tid floreret rygter om, at Apple kan være på vej med en lavpris-udgave af iPhonen.

Engang stod selskabets berømte stifter, Steve Jobs, i vejen for denne kurs, da han hele tiden insisterede på den højest mulige kvalitet.

Selskabets nuværende topchef, Tim Cook, regnes imidlertid for at være en mere traditionel erhvervsmand end Steve Jobs. Det betyder, at Tim Cook sandsynligvis i langt højere grad vil gå den vej, som markedet dikterer.

Med denne logik tyder alt på, at Apple vil arbejde i retning af en billig-udgave af iPhonen, som vil være i stand til for alvor at udfordre de billigere Android-telefoner, ligesom de vil være i stand til at bane vejen ind på de store markeder i Indien og Kina, hvor de mange millioner forbrugere har færre penge til rådighed end i vesten.

Nyheder i iOS 7

Smæk på specifikationerne

Alt tyder på, at iPhone 5S vil blive en kraftkarl.

Sandsynligvis bliver der tale om 128GB hukommelse og meget høj opløsning, indbygget fingeraftryks-scanner og understøttelse af NFC (near field communication).

iOS 7

Det største spring med den kommende iPhone vil efter alt dømme blive på software-siden.

Apples styresystem, iOS, er efterhånden en smule bedaget, og konkurrenter som Samsung og Microsoft er allerede meget langt fremme med deres store mobile styresystemer.

Stort set alle brancheanalytikere forventer, at Apple har gennemheglet iOS og vil være i stand til at præsentere en helt ny og spændende udgave af styresystemet med iOS 7.

Vi ved endnu ikke, hvordan iOS 7 kommer til at se ud, men der har tidligere været meldinger fremme om, at Apples chefdesigner, Jonathan Ive, er engageret i arbejdet.

Det sigter efter et strammere, enklere og mere minimalistisk design. Det kan du læse mere om her.

Balancegangen for Apple er, at selskabet skal præsentere nye ting uden at ændre interfacet alt for dramatisk og dermed risikere, at de mange trofaste Apple-fans bliver skuffede.

Britiske Macworld mener, at Apple arbejder på avancerede løsninger til blandt andet forældrekontrol, bevægelsestyring, ansigtsgenkendelse og markant forlængelse af batteri-levetiden.

Læs også:

Nyt udseende til iOS: Skal være mere minimalistisk

Apple: Her er hemmeligheden bag vores design-succes

Apple løfter sløret for hemmelig produktudvikling

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

KMD A/S

Developer

Nordjylland

Gyldendal A/S

CMS-udvikler med lyst til full-stack

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S