Microsoft vil levere Realplayer på cd

Når kunderne køber Windows, skal de samtidig have udleveret en cd med konkurrerende software, blandt andet Realplayer. Det foreslår Microsoft i et forsøg på at tækkes EU, men embedsmændene er langt fra begejstrerede.

Køb en Windows-pc og få en cd med software fra Microsofts konkurrenter. Sådan lyder Microsofts seneste udspil i forsøget på at få lukket en årelang monopol-sag anlagt af EU-Kommissionen .

Forslaget vækker dog ikke den store begejstring hos EU-Kommissionen, der har indikeret, at det langt fra er nok til at indgå forlig, skriver Financial Times.

Det var ellers EU-Kommissionen selv, der kom med forslaget i august sidste år. Her slog den fast, at Microsoft enten skulle adskille sin medieafspiller, Media Player, fra Windows eller vedlægge et begrænset udvalg af konkurrerende produkter på cd-rom.

Heller ikke Microsofts konkurrenter, mellem dem Real Networks med afspilleren Realplayer, mener, at forslaget er acceptabelt. Deres erfaringer viser, at software vedlagt på cd-rommer sjældent bliver installeret og brugt.

Forlig i kølvandet på lækket dom

Microsofts forligsforlag kommer i kølvandet på, at EU-Kommissionens udkast til en dom sivede ud til pressen i slutningen af januar.

Monopol-sagen har varet i årevis, men ventes afsluttet til maj, hvor Microsoft ifølge den lækkede dom risikerer en bøde på op mod 210 milliarder kroner for at udnytte sin monopollignende status på markedet for styresystemer til pc'er.

EU er blandt andet bekymret over, at Microsoft misbruger sin stilling på pc-markedet til at kante sig ind på markedet for software til servere.

Derfor risikerer Microsoft, at det tvinges til at åbne koden til Windows, så det bliver enklere for konkurrenter at skrive programmer til styresystemet. Endelig kan Microsoft blive tvunget til at adskille Media Player fra Windows.

På trods af EU-Kommissionens afvisning af forliget forhandler parterne endnu. Forhandlingerne forventes at intensiveres, når kommissionen i løbet af næste måned sender sagen til høring i alle EU-landene.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS