Disse 25 it-firmaer kan få fingre i ny kæmpeordre

25 danske it-virksomheder kan få fingrene i dele af en ny stor it-konsulentaftale hos SKI, der har en værdi af 760 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Endnu en kæmpe it-aftale under den offentlige indkøbscentral, SKI, er i spil, og nu er vi kommet tættere på, hvem der bliver de vindende leverandører.

Denne gang drejer det sig om en aftale med navnet "02.16 Teknologispecifik it-kompetence i projektorienteret form," der "gør det muligt at anskaffe it-assistance inden for områderne Oracle, Microsoft, IBM, SAP, Mobile operativsystemer og udvalgte open source teknologier." 

Aftalen, der er frivillig for myndigheder at bruge, kræver, at man mindst køber for to millioner kroner.

Til gengæld sker anskaffelsen "i projektorienteret form, og det betyder, at man som kunde køber et team af konsulenter, der arbejder med definerede opgaver inden for den beløbsramme, som kunden har fastlagt." 

SKI forventer, at aftalen vil få en samlet værdi på ikke mindre end 760 millioner kroner over fire år.

Derfor kan de 25 it-virksomheder, hvoraf nogle indgår i konsortier, håbe på en pæn omsætning på aftalen.

Tidligere SKI-aftale 29 pct dyrere

Imidlertid vil leverandørerne angiveligt blive presset mere på prisen end tidligere.

"Den nye aftale sparer i gennemsnit den offentlige kunde for 29 pct. på timepriserne sammenlignet med timepriserne på SKI's forrige aftale 02.15 it-konsulentydelser," skriver SKI om aftalen og peger på en benchmarkanalyse foretaget af SKI's analyseafdeling.

"Da tildeling af opgaverne til leverandørerne på aftalen sker efter miniudbud, genåbnes konkurrencen, som kan betyde endnu bedre priser," hedder det nemlig.

Lige nu er aftalen i såkaldt stand-still periode, men vil træde i kraft medio maj 2013. 

Flere teknologiområder

Aftalen indeholder følgende delaftaler: 

Delaftale 1: Opgaver inden for teknologiområdet Oracle

Delaftale 2: Opgaver inden for teknologiområdet Microsoft

Delaftale 3: Opgaver inden for teknologiområdet IBM

Delaftale 4: Opgaver inden for teknologiområdet SAP

Delaftale 5: Opgaver inden for teknologiområdet Mobile operativsystemer

Delaftale 6: Opgaver inden for udvalgte open source teknologier

Tjek de godkendte virksomheder på næste side - bemærk at *) betyder, at virksomheden indgår i et konsortium.

Listen med de 25 vindere

Disse virksomheder er godkendt til en eller flere delaftaler på SKI-aftalen.

Accenture A/S

Atea A/S

Atos IT Solutions and Services A/S

Balidea Consulting & Programming, SL

Capgemini Danmark A/S

CIBER Danmark A/S

Cybercom A/S

Delegate A/S

J.H. Schultz Information A/S

KMD A/S

Knowledge Cube A/S

Miracle A/S

MobilePeople A/S

Netcompany A/S

NineConsult A/S

NNIT A/S

Omada A/S *)

ProData Consult A/S

Progressive IT A/S *)

Silverbullet A/S *)

Systematic A/S

Traen A/S

Trifork A/S

Twins Consulting Aps *)

Visma Consulting A/S

Her kan du se præcist hvilke delaftaler, de pågældende virksomheder er godkendt på.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job